Klara, färdiga, simma och spring

DELA

    MOTION. Vill du uppleva naturen samtidigt som du rör på dig genom simtag och löpsteg?

    Då ska du ta dig an den nya motions- och tävlingsformen swimrun.

    – Man kämpar inte mot medtävlanden utan man kämpar mot naturen, säger swimrun-fantasten Annika Aspholm.
    Masterssimmarna Annika Aspholm och Miisa Weuro har alltid något nytt på gång. När de inte tillbringar timmar i motionsbassängen inomhus drar de på sig löparskorna eller gör ett träningspass på cykeln. De har gjort både marathon- och triathlonlopp samt deltagit i otaligt många masterssimtävlingar.

    Just nu är det den relativt nya motions- och tävlingsformen swimrun som lockar. Swimrun går ut på att man simmar i öppet hav mellan öar och sedan springer man över land för att ta sig ner i vattnet igen. Därför blir distanserna även olika långa och inget lopp är det andra likt.

    – Men vet aldrig hur det går och man kan inte testa banan före på samma sätt som tillexempel i ett triathlon, säger Weuro.

    ”Helt underbart”

    Damerna säger att visst måste man kunna simma och springa för att klara av swimrun, men i slutändan är det något annat som avgör.

    – Den mentala kapaciteten och styrkan är det som krävs, säger Aspholm.

    – Det är helt underbart, avslutar Weuro.

    Läs mer i dagens Nya Åland.