Här är tre goda nyheter i alla fall
Det är svårt att hitta lä för alla skitstormar, men här är tre goda nyheter att kapsla in och ta med sig.
Den första är från sidan Positive News, och handlar om den amerikanska välgörenhetsorganisationen TAT, Truckers Against Trafficking. Den har lärt över två miljoner långtradarchaufförer att upptäcka tecken på människohandel och att rapportera dem. TAT grundades 2009 av Lyn Leeburg, vars familj drev motell i Texas när hon var barn. Hon såg hur yrkeschaufförer kunde fungera som ögon och öron utmed vägarna, på rastplatser och vid mackar. Artikeln illustreras av en bild där chefen för en mack får ett pris av TAT och en kram från en kvinna som tack vare honom lyckades rymma från en människohandlare som hade sålt henne till män för sex.
Sedan ett fyrfaldigt leve för Teddy, fjärdeklassist i en skola i Princeton, New Jersey. Han satte R F Kennedy jr, USA:s hälsovårdsminister på plats efter att ministern hade varit ute och gafflat om att det pågår en ”epidemi” av autism, att autister är ”trasiga”, aldrig kommer att ha ett jobb eller bilda familj, och fortsatte att ljuga om att vacciner orsakar autism.
”Jag har autism men jag är inte trasig. Jag behöver inte lagas eller botas,” sa Teddy.
”Barn behöver lära sig mer om de olika formerna av autism, att autism är en naturlig variation i generna som man är född med – det orsakas INTE av vacciner – och om framgångsrika människor med autism. På samma sätt behöver de lära sig om andra ”handikapp” som ADHD, cerebral pares, nedsatt syn och hörsel, dyslexi, apraxi, och annat.”
Associated Press skriver i sin tur om hur tjurfäktningar nyligen har förbjudits i Mexico City. Det vill säga: matadorerna får fortsättningsvis möta tjurar på arenan, men de får inte skada tjurarna med lansar eller svärd (jag vet inte vad som är alternativet: matadoren springer med tjuren efter sig kanske. Det skulle jag i och för sig kunna betala för att se).
AP intervjuar en ledsen matador som inte längre får visa hur modig han är med sin cape och sitt svärd:
”Det går emot tjurfäktningens essens och ritualer. Det är ett smygförbud som strider mot tjurfäktningens traditioner,” säger han.
AP talar också med en uppfödare specialiserad på tjurar för tjurfäktning. Det är bara ett fåtal som väljs ut varje år av de tjurar som uppnått rätt ålder: 4-5 år.
Organisationen Cultura sin Tortura, som kampanjar mot tjurfäktning, välkomnar däremot Mexico Citys beslut.
”Vi fortsätter att arbeta för att tjurfäktning förbjuds på fler ställen. Inget djur ska ses som underhållning”, slår de fast.
Cultura sin Tortura: om tjuren själv får välja.
Tack för att du väljer Nya Åland!
Kära läsare, stort tack för förtroendet och för att du använder Nya Åland och nyan.ax för att hålla dig uppdaterad. Vi jobbar för dig men god journalistik kostar, så nu behöver vi din hjälp.