Att som företag använda sig av AI i sin reklam är ett effektivt sätt att spara pengar, men även att tydligt visa sin ståndpunkt. Påverkar användandet av AI företagen och hur svarar konsumenterna på det nya marknadsföringssättet?
I dag är det mer en regel än undantag att företag på ett eller annat sätt använder sig av AI-genererat material i sin marknadsföring. Europeiska investeringsbankens enkät visar att 66 procent av alla företag i Finland använder sig av AI i sin verksamhet, främst i interna processer, marknadsföring och försäljning.
Ibland är det svårt att upptäcka om materialet är AI-genererat eller inte, eftersom kvaliteten varierar. Vissa reklambilder kan se äkta ut innan man noggrant inspekterar alla detaljer.
I andra fall är det enklare att avgöra om en bild är AI-genererad. Göteborgposten skrev 2025 om ett svenskt företag som i en kampanj använt sig av AI, vilket resulterat i att modellerna på bilderna saknade huvud, armar och fingrar.
Din Sko är en kedja med butiker i Sverige och Norge, men även på Åland, och är ett annat exempel på företag som har använt sig av AI-genererade bilder i sin reklam.
Efter att reklamen ifrågasatts svarade moderbolagets vd Magnus Nilsson på kritiken.
”Det är rätt dyrt med fotografer, modeller och styling”, säger han till Svenska Dagbladet.
Självklart ser företag fördelar med att använda AI-genererat material, eftersom det sparar dem massor av pengar. De flesta AI-verktyg är för företagen förmånliga och det tar bara några minuter att få fram en bild som föreställer exakt det man önskar. Men på vems bekostnad sker detta? Konsumenterna har börjat reagera och ifrågasätta.
I en artikel på Svenska Yle diskuteras användningen av AI i reklam. Marknadsföringsexperterna Helen Lintunen och Victoria Örnmark säger att konsumenters förtroende för ett företag snabbt kan skadas vid användning av AI i marknadsföringen.
”Om en restaurang har AI-genererade bilder på sina hamburgare ger det inte en trovärdig bild av vad de serverar”, säger Helen Lintunen.
”Jag tycker att man ska skydda kreativa yrken, att man ska fortsätta anställa videokreatörer och fotografer. Jag vill se äkta innehåll”, säger Victoria Örnmark.
Artikeln har även startat diskussion bland läsarna och i kommentarerna är det delade åsikter i frågan.
En läsare skriver att hen automatiskt börjar misstro ett företag när hen ser AI-genererat innehåll på deras sociala medier.
”Det säger allt om företagets värderingar, enligt mig. Det slösar enorma naturresurser helt i onödan och underminerar utbildade människor inom konst och kultur”, skriver en läsare.
Som bakgrundsinformation kan nämnas att det går åt ungefär en halv liter vatten varje gång man gör en enkel sökning via en AI-chattbot, vatten som används för att kyla ner systemens dataserverhallar. Dessutom växer både energianvändningen och koldioxidavtrycket.
En annan diskussion gäller skillnaden på storleken på företagen som använder AI. Större företag som använder AI-reklamer ger intryck av lathet och avsaknad professionalism, medan det anses charmigt om småföretag använder det i sin marknadsföring.
Är det alltså okej för litet gårdskafé att använda sig av AI-reklam men inte för en etablerad butikskedja? Handlar det i så fall om ekonomiska förutsättningar? Att man anser att stora företag har råd att göra riktiga reklamkampanjer och att det för konsumenterna ses som icke-autentiskt att välja att spara in bara för att man kan?
Läsare i Yles artikel skriver att det också kan vara en generationsfråga i hur man ser på AI-reklam, att äldre tycker att det är snyggt medan yngre tycker det är fult och pinsamt. Överlag blir det tydligt, för många säger företagens användning av AI sitt och får människor att ta ställning direkt.
Företag skulle nog helt klart vinna på att inte hoppa på AI-reklamtåget. Att i stället stå ut i mängden och visa tydligt att man vill göra riktig reklam skulle troligtvis i det aktuella marknadsföringssyftet ge en positiv påverkan.
Kanske skulle ställningstagandet i AI-frågan även locka nya kunder?
Tack för att du väljer Nya Åland!
Kära läsare, stort tack för förtroendet och för att du använder Nya Åland och nyan.ax för att hålla dig uppdaterad. Vi jobbar för dig men god journalistik kostar, så nu behöver vi din hjälp.







