Statens ämbetsverk sammanställer nu en ”Riskbedömning för Åland” och efterlyser input. Själva bedömer de möjliga systembrister mellan central förvaltning och Ålands självstyre som det mest sannolika riskscenariot.
Det är en lång lista på aktörer som ska få tycka till om den nya riskbedömningen för Åland. Den åländska varianten baserar sig på den nationella riskbedömningen som uppdaterades under 2022 och 2023 genom förvaltningsövergripande samarbete. ”Riskbedömningen har en koppling till den nationella beredskapen och utgör grunden för den beredskap som avses i säkerhetsstrategin för samhället”, skriver statens ämbetsverk i ett utskick.
Den nationella riskbedömningen beskriver vilken typ av risker ansvariga myndigheter inom förvaltningsområdena samt övriga aktörer ska förbereda sig på. Nu uppmuntras bland annat kommuner, skolor, rederier, församlingar, media och föreningar att beskriva sin egen verksamhet, samverkan med andra aktörer, interna beroenden samt övriga faktorer som påverkar beredskapen.
Det som ämbetsverket på Åland själva bedömer som det mest sannolika riskscenariot är systeminkompatibilitet, följt av störningar i informations- och kommunikationsnätet, störningar i el- och vattenförsörjning, språket, regional isolering och lägesbild/ledningssystem (läs mer i faktaruta).
Riskbedömning
Den regionala riskbedömningen för Åland görs som en del av arbetet med att uppdatera Finlands nationella riskbedömning.
Allvarliga nationella risker
Politiska, ekonomiska och militära påtryckningar
Användning av militärt våld
Storskalig tillströmning av migranter och tryck på migranter genom att vägleda migranter
Terrordåd eller annat våldsamt angrepp på samhällsstrukturer eller stora människogrupper
Våldsamma rörelser av stora folkmassor, grupper eller samhällen eller aktiviteter som äventyrar den sociala ordningen
Störningar i informations- och kommunikationsnät- och tjänster
Allvarlig kärnkraftsolycka i Finland eller i Finlands närområden
Flera storskaliga skogsbränder samtidigt (inte på Åland)
Behörighetsfördelningen i självstyrelselagen, oklarheter eller kunskap om ansvarsfördelningen
Lagberedning och brister i olika utredningar och strategier (tar inte alls hänsyn till Åland och tar inte med Åland i processerna från början)
Isolerad geografi
Språk- svenska
Systeminkompatibilitet och resiliens mellan system (central förvaltning – självstyre)
Lägesbild – ledningssystem (t.ex nödcentralen Erica – fältledningssystemet KEJO – Myndighetsradionätet VIRVE)






