Över 5 500 besökare såg vikingar i Saltvik

DELA

Hundratals deltagare och tusentals besökare sammanstrålade på årets Vikingamarknad i Saltvik Kvarnbo.

”Fornföreningen Fibula vill tacka alla ca 350 deltagande försäljare, hantverkare, musikartister, gycklare, vikingakrigare och boende vikingar för att ni gjorde Saltviks Vikingmarknad så bra som den blev!”

Så skriver arrangörsföreningen bakom Vikingamarkanden i Kvarnbo på sin Facebook-sida, efter att årets upplaga av marknaden är över.

Enligt inlägget var det därtill drygt 5 600 besökare som besökte byn för att ”uppleva histora”.

Laddar för nästa år

– Saltvik är likt Mecka för vikinga­krigare och oss som sysslar med historiskt återskapande. När man har hållit på med hobbyn i kanske ett år så måste man komma hit – det är ”jungfrufärden”. Det finns få evenemang kring Finland som faktiskt har genuina vikingabyar och Saltvik har den äldsta av dessa, berättade Leena Tomukorpi från Uleåborg i reportaget från markanden, som gick att läsa i fredagens Nya Åland.

Enligt Facebook-inlägget laddar nu Fibula redan om för nästa år, och slår fast att evenemanget återkommer sista helgen i juli 2027.