DELA

Käringsund vill bli minisemestermål

    Käringsund Resort & Conference siktar på att bli ett nytt nöjescentrum för ålänningarna. Med hjälp av chartrade bussar, temamenyer och etablerade svenska artister vill Käringsund locka hemmapubliken till Eckerö.
    – Vi tyckte att nöjesutbudet på Åland är för smalt, skriver vd Hubertus von Frenckell i ett pressmeddelande.
    Konceptet kallas ”Showafton i Käringsund” och är tänkt att återkomma under vintersäsongen med supé, underhållning och dans.
    Premiär blir det nu på lördag 9 oktober med grillbuffé med hösttema på fläsk, nöt och vildsvin. Made in Sweden och dansbandet Mantix underhåller.
    – Vi ger också gästerna möjligheten att övernatta i Käringsund och göra evenemanget till en minisemester, skriver von Frenckell. (lf)