DELA

Branden troligen följd av elfel

    Gårdagens garagebrand i Finström Vandö utlöstes troligen av något fel i elfördelningscentralen.
    Det betyder att det är den andra branden på kort tid där man misstänker elfel.
    En fristående garage- och förrådsbyggnad i Finström Vandö fattade eld tidigt i går morse. Branden började kring en elcentral i garaget.
    Larmet gick klockan 4.15. Västra Saltviks FBK och Finströms FBK kom till platsen tillsammans med rökdykarförstärkning från Jomala FBK.
    – Vi drog ut två bilar ur garaget som rökskadades, berättar jourhavande befäl Lennart Johansson.
    Brandorsaken är fortfarande okänd, men klart är att den började runt en elcentral i garaget. Takkonstruktionen brann och elden sökte sig ner också i väggarna. Garaget är vinterbonat och uppvärmt.
    Försäkringsbolaget värderade skadorna på morgonen efter branden.

    Mätaren granskas
    För ett par veckor sedan brandhärjades ett äldre trähus i Lemland Söderby. Man misstänker att branden berodde på något fel i elcentralen och mätaren granskas som bäst av statens kriminaltekniska laboratorium.
    Ålands elandelslags vd Jan Wennström konstaterar att det finns många orsaker till att bränder kan uppstå i elskåpet – inte bara sådana tillbud som har inträffat i de fjärravlästa elmätare som elandelslaget installerade hos alla sina omkring 14.000 kunder för några år sedan.
    Läs mer i papperstidningen!

    Annika Orre