DELA

De sista dikterna om Mariehamn

    Min födelsestad
    gått Nygge, byggt hus, fått barn
    till sist dör jag här
    Robbe Sagulin

    Skönt Mariehamn vid blått vatten
    formades till Östersjöns pärla och årtidsjuvel
    i ständig förnyelse fortsätter resan i tiden.
    Linnea Rajalin

    Skidtur på Slemmern
    snön gnistrar i solens sken
    vinterdag i stan
    Nanica Svenfelt

    ”Jag mår bra ser alla”
    ”Vårt välmående skall ytterligare förstärkas i framtiden”
    ”Vi skall alltid må bra”
    Kai Karrento



    Sofia Laasonen
    skall ta hand om

    bland annat Bentes sommarteater. Laasonen har från och med 1 mars anställts av Ålands ungdomsförbund som verksamhetsassistent. Sofia Laasonen är 28 år gammal och kommer från Bromarv. Hon har tidigare arbetat bland annat på Raseborgs sommarteater och på Västnyländska ungdomsringen.q



    Talvi International
    har erhållit ett bidrag

    från landskapsregeringen på 50 000 euro för filmen Rekordbeobachter. q



    Katarina Gäddnäs
    är bjuden till

    Paris bokmässa Salon de livre 18-20.3. Mässan har i år nordiskt tema.
    Ett urval av Gäddnäs dikter har översatts till franska och hon uppträder lördag 19.3 tillsammans med en poet från Grönland och en från Färöarna.
    – Mässan är ett fint tillfälle både att representera Åland och att träffa förläggare, översättare och författare från hela Europa, säger Katarina Gäddnäs i ett pressmeddelande.
    Runt 60 nordiska författare har bjudits in till bokmässan. Från Finland är bland andra Monika Fagerholm och Kari Hotakainen inbjudna. q



    Åbo och Tallinn
    uppmärksammas

    av Medis med två föreläsningskvällar. Städerna är både europeiska kulturhuvudstäder 2011.
    Onsdagen den 9 mars berättar Ann-Christine Karlsson om sin hemstad Åbo, Finlands kulturvagga. Hon berättar om stadens historia, kulturlivet och näringslivet, och ta med deltagarna på en ”promenad” längs ån.
    Onsdagen den 16 mars är det Tallinns tur. Reet Horner tar upp stadens historia och arkitektur, mat och kultur. Även några vanliga ord och fraser på estniska utlovas, samt praktisk information för den som vill besöka staden som turist.
    Båda föredragen hålls på Medis och kostar 10 euro/föredrag. Förhandsanmälan görs till kansliet. q