DELA
Foto: Stefan Öhberg
NÖJDA Team Black Fox har fått en bra start på säsongen i Finland. Efter två deltävlingar ligger man trea i finska cupen. På bilden ser vi förare Tommy Björklund och co-driver Valmar Parisalo.

Black Fox siktar på medalj

    MOTORSPORT. Team Black Fox gör sin första säsong i finska offroadcupen. Efter att två av fem deltävlingar körts ligger ålänningarna trea.
    – Vi har siktet inställt på medalj, säger föraren Tommy Björklund.

    Teamet består av förare Tommy Björklund, co-driver Valmar Parisalo och andre co-driver Viktor Mattsson. I första deltävlingen (Korsholm) slutade Team Black Fox fyra och i den andra (Honkakoski) placerade man sig som trea. Totalt sett har man just nu bronset i egna händer.

    Vad har ni för målsättning?

    – Vi har siktet inställt på medalj. Visst, det är första gången i finska cupen men vi ligger bra till nu och har tidigare gjort bra ifrån oss både i Sverige och i Estland, säger Tommy Björklund.
    Finska offroadcupen har uppehåll till och med juli. Nästa deltävling är den 4–6 augusti i Uleåborg.

    Läs hela artikeln i torsdagens Nya Åland.