Video: Viking-stämmans hyllning till förre vd:n Jan Hanses

DELA

Viking Line kan dela ut lika stor dividend som förra året, 17,28 miljoner euro eller 1 euro per aktie. Det röstade bolagsstämman fram på tisdagen. Den delas dock ut i två rater, där styrelsen får mandat att fastställa den andra raten till hösten.

– Vi har en högsäsong framför oss och om den faller ut som den förra är det ingen dramatik i den frågan. Som världen ser ut så vill vi ha flexibiliteten och vi vill också ha ett kassaflöde som bättre matchar vår intjäning. Uppdelad dividend är nog något man får vänja sig vid, säger Jakob Johansson, Viking Lines ordförande och störste enskilde ägare.

Det blev ett byte i styrelsen, där Hanken-rektorn och ekonomie doktor Christina Dahlblom tackade för sig efter fem år och ersätts av den svenska nöjesparkschefen Joanna Hammar.

– Hon har väldigt lång erfarenhet inom marknadsföring och det är en kompetens som ägargruppen och även vi i styrelsen har eftersökt. Jag har haft kontakt med henne under en längre tid och nu var det lämpligt, säger Jakob Johansson.

– Vi har ju flera jurister i styrelsen, så några sådana behövde vi inte.

En av dessa är den tidigare vd:n Jan Hanses som tog plats i styrelsen redan förra året. I år ägnade Jakob Johansson en del av sitt inledningsanförande till att tacka honom för hans 40 år inom Viking Line, samtidigt som han överlät till efterträdaren Marcus Risberg att prata visioner.

– Tack Jan för din mycket fina livsgärning, avslutade Jakob Johansson i klippet du kan höra här nedan.

Läs mer om årsstämman och planerna för det nya fartyget Helios i onsdagens Nyan.