DELA
Foto: Stefan Öhberg
<b>JÄMSTÄLLDA LÖNER</b> Tehyiterna tågade i december 2014 från sjukhuset till landskapsregeringen. Strejken resulterade i löften om arbetsvärdering och löneförhöjning men än har facket inte sett sina pengar.

Tehy slår larm om pengar

    Cirka 80 procent av dagens vårdstuderande på Åland tänker flytta till bättre betalda jobb i Sverige.

    Det konstaterar sjukskötarfacket Tehy som efterlyser den löneförhöjning på sammanlagt 1,5 miljoner euro som de förhandlade sig till i samband med strejken 2014.
    – Tehys fackavdelning på Åland vill se ett krafttag från alla avtalsparter att ro arbetsvärderingsprocessen i hamn, skriver Tehys styrelse i ett pressmeddelande.

    – Det har gått över två år sedan strejken, där grunden för nu pågående arbetsvärdering lades. Processen hade framskridit så långt i april 2016 att arbetsgruppen bestämde sig för att fortsätta och avstå från sanktionsmodellen som bestämdes i förlikningsavtalet. Men då sattes tyvärr ingen ny deadline, eftersom det ansågs att värderingen hinner bli färdig före årsskiftet.

    Tehy vill nu att givna löften hålls och att arbetsvärderingsprocessen ros i hamn.

    Facket lyfter också fram en hotbild:

    – Cirka 80 procent av dagens vårdstuderande på Åland som våra tutorer möter vid studerandeträffar tänker flytta till Sverige, lockade av bättre löner, inskolningsmöjligheter och vidareutbildningsförmåner.

    Läs mer i onsdagens Nya Åland!