DELA
Foto: Patrik Dahlblom

Krismöte på Föglö

    Föglö ungdomsförening kallar till krismöte på Vikingaborg.

    – Nu är det verkligen kris. Vi sitter i ett dödläge, där vi behöver både folk och pengar, säger föreningens ordförande Anneli Jansson, 21 år.

    Är engagemanget dåligt?

    – Ja, tyvärr. Vi har 12 betalande medlemmar och vi är 6 i styrelsen. Nu hoppas vi få igång ungdomarna, men också andra.

    Hur illa är läget?

    – Illa. Det är som överallt annars. I höstas ville vi ordna dans för att få in pengar, men för få anmälde sig. Föreningens midsommarstång vid Vikingaborg kom inte alls upp i fjol och året dessförinnan höll min bror och jag på till fem på morgonen, natten innan, för att få den färdig.

    Och det värsta som händer?

    – Kommer det inte tillräckligt med folk måste vi lägga ner. Så är det bara. Men det skulle vara väldigt synd. Jag tycker att här i skärgården måste vi ta hand om varandra och våra gemensamma föreningar och hus.

    Var och när hålls mötet?

    – Det hålls den 5 maj klockan 19.00 på Vikingaborg. Vi säljer kaffe.

    Läs mer i papperstidningen eller E-Nyan!