DELA
Foto: Ida K Jansson
<b>DELGIVEN </b>Den 3 augusti knivskars en kvinna i Godby av sin före detta sambo. Dagen före händelsen hade mannen delgivits information om att ex-sambon på nytt ansökt om besöksförbud.

Dubbelt besöksförbud för brottsmisstänkt

    Besöksförbud på ett år.

    Det har tingsrätten fattat beslut om för den man som nu sitter häktad efter en knivattack mot sin tidigare sambo.
    Mannen häktades efter att han attackerat kvinnan i hennes hem i Godby den 3 augusti.

    Kvinnan hade då lämnat in en ansökan om besöksförbud efter att ett tidigare besöksförbud upphört två månader tidigare. Det förbudet hade mannen brutit mot flera gånger och han fortsatte kontakta henne efter att förbudstiden gått ut, sade hennes ombud i rätten.

    Tingsrätten tog också ställning till en annan persons ansökan om besöksförbud. Det gällde en nära vän till kvinnan som den häktade mannen ska ha hotat och trakasserat på olika sätt.

    I det ärendet beslöt tingsrätten att mannen som inte får besöka hemmet eller arbetsplatsen.

    Läs mer i fredagens Nya Åland.