DELA
Foto: Stefan Öhberg
Maximilian Öhman, Albin Dahlman, Sammi Engblom, Anton Boman, barnskötare Anette Nordström-Tapio och Cornelia Scott på avdelningen Storskogen som flyttade in i de fem dagismodulerna förra veckan. I bakgrunden elektriker Peter Nordblom.

Dagisflytt klar på Järsö

    Nu har daghemmet Saltkråkan i Lemland Järsö flyttat in i de skräddarsydda dagismodulerna.
    Sedan igår huserar de 20 dagisbarnen vid daghemmet Saltkråkan i de skräddarsydda dagismodulerna som sedan några veckor tillbaka står på daghemmets parkeringsplats.

    – Det var dålig luft i det gamla dagiset. Här är allting helt nytt och det är bra ventilation även om det är lite trångt, säger Saltkråkans föreståndare Maria Klefborg Örblom om de nya lokalerna.

    Möblerna är på plats i de fem dagismodulerna på totalt 220 kvadratmeter.

    Maximilian Öhman, fyra år, går på avdelningen Storskogen som flyttar tillbaka till den gamla dagisbyggnaden om tre månader då renoveringen är klar. Han tycker att de nya modulerna är bra.

    – Allting är bra och ingenting är snett, säger han och berättar att han inte vill flytta tillbaka.

    Läs vårt reportage från Saltkråkan i tisdagens Nya Åland!