Åland post inleder omställningsförhandlingar

DELA

    Åland post aviserar på tisdagseftermiddagen att man inleder omställningsförhandlingar på grund av ”produktionsmässiga och affärsekonomiska orsaker”.

    ”Syftet är att skapa en mer ändamålsenlig organisationsstruktur för att möta ökad konkurrens på marknaden och förändrade omvärldsförutsättningar, främst drivet av samhällets digitalisering”, skriver man i utskicket.

    Åland post vd Johan Sundblom utvecklar:

    Det handlar om att vi är inne i en digitalisering och att vi har fått bättre verktyg vilket betyder att det krävs mindre handpåläggning inom organisationen. Så vi ser över hur vi kan lägga upp arbetet och hur vi vill jobba i framtiden, säger han till Nya Åland och fortsätter:

    Posten går bra och vi har utvecklats på ett positivt sätt och nu ser vi över hur organisationen kan ta nästa steg.

    Förhandlingarna omfattar totalt nio tjänster inom ekonomifunktioner,
    HR, frimärken och lokala transporter. Man uppskattar att man eventuellt kommer säga upp fem tjänster.

    Totalt jobbar åtta personer inom ekonomi och HR, 14 inom lokala transporter och åtta med frimärken.

    Processen inleds den 8 september och väntas ta hela månaden.

     

    LÄS OCKSÅ