DELA
Foto: Linne Pease-Ekebom

Zetterström ser fram mot andra raka speed-helgen

    MOTORSPORT. Förra helgen gjorde hon sina bästa resultat hittills i år – och redan till den här helgen siktar Ida Zetterström på fler framgångar när Top Fuel-serien drar vidare till Bristol, Tennessee.

    Senaste helg satte Ida Zetterström nya rekordtiden 3,720 sekunder i Epping, och hon gjorde det två gånger om. Samtidigt blev det ett årsbästa rent placeringsmässigt när hon kvalade in på en åttondeplats, och därefter tog sig vidare från den första elimineringsrundan genom att besegra Steve Torrence. I kvartsfinalen blev sedan Doug Kalitta för svår – nu är det dags för åländskans debut i Bristol.

    – Bristol Dragway är nog den bana jag sett mest fram emot att få testa på, säger Ida Zetterström i ett pressmeddelande från JCM Racing.

    Och det är inte bara banan i Bristol och den sevärda miljön runt densamma som lockar – Zetterström tror också att man har goda chanser att bibehålla den goda formen:

    – Det känns som vi, i Epping, kunde bevisa att framstegen vi gjorde i Charlotte inte bara var en engångsgrej. Vi hade till och med potentialen att vara ännu snabbare i det sista racet. Så jag ser verkligen fram emot att se vad vi kan göra i Bristol i helgen, säger hon.

    NHRA-deltävlingen i Bristol börjar på fredagen och avslutas på söndagskvällen vår tid.