DELA
Foto: Erkki Santamala

Auktion till förmån för FDUV

ALLMÄNT. På lördag ordnas den Finlandssvenska Idrottsgalan i Helsingfors där 2015 års främsta FSI-insatser ska premieras.

Men galan innebär också ett lyft för FDUV, Förbundet De Utvecklingsstördas Väl, eftersom en av konferencieren Anna-Karin Siegfrids klänningar kommer att auktioneras ut. Intäkterna går oavkortat till DFUV.

– I enlighet med Finlands Svenska Idrotts motto: Idrott och motion för alla på svenska i Finland, skriver FSI i ett pressmeddelande.

Förbundet vill genom välgörenhetsauktionen uppmärksamma de idrottsdagar som arrangeras av FDUV:s lokalföreningar i hela Svenskfinland. I somras stod Åland värd för tävlingarna när ett 70-tal idrottare kom på besök till Mariehamn och Idrottsparken.

Idrottsdagarna startades av Kårkulla vårdhem, men FDUV:s lokalföreningar har stått värd för tävlingarna sedan 1990-talet. (om)