Alma jagar drömmen om USA

DELA

17-åriga golftalangen Alma Bergroth har inte legat på latsidan under sommarlovet. Hon har hunnit med flera tävlingar nationellt såväl som internationellt, och besökte även president Alexander Stubb på Gullranda. I höst börjar hon sista året på gymnasiet och i sikte finns drömmen om att därefter spela collegegolf i USA. – Jag vill till ett ställe där både skolan och golfen håller bra nivå, säger Alma.

Det är en solig tisdagseftermiddag när Nya Åland träffar Alma Bergroth och hennes pappa, Emilio Bergroth, på Ålands Golfklubb i Sund. Alma är nyligen hemkommen från att ha spelat FM i U18-klassen i matchspel på fastlandet, där hon slutade på en fjärdeplats. Hon grämer sig lite över att precis ha missat pallplats och uttrycker att början av årets säsong inte har gått så bra som hon önskat, men har inställningen att hela tiden lära sig av erfarenheterna.

En idrottsfamilj

Alma Bergroth är född i Sverige till en åländsk mamma och en argentinsk pappa. Under sina första levnadsår bodde hon i Hindås, en liten ort mellan Göteborg och Borås, innan familjen år 2013 flyttade till Åland. Som sjuåring började hon spela golf på Ålands Golfklubb, men intresset för sporten växte fram tidigare än så. Som knatte brukade hon följa med pappa Emilio på hans rundor och det är mycket tack vare honom som Alma idag spelar.

Emilio Bergroth berättar att han spelade golf under sin uppväxt i Argentina, där sporten fanns i familjen. Han hoppades kunna föra vidare sitt intresse till både Alma och hennes lillasyster, Máxima, men i slutändan var det bara den ena av dem som fastnade för klubborna. Idrottsintresset delar hon dock med hela familjen. Máxima spelar tennis och mamma Hilda Bergroth har en bakgrund inom volleyboll, med bland annat några Öspelsturneringar på meritlistan.

Foto: Matilda Saul
Alma och pappa Emilio delar ett starkt band. Pappans stöd har varit avgörande i hennes idrottsliga satsning.

År 2023 fick även Alma chansen att delta i Öspelen på Guernsey, och sedan igen 2025 på Orkney. Båda gångerna följde hela familjen med som supporterklubb, inklusive hunden Lexi. Till Orkney valde de dessutom att bila hela vägen från Åland, en minst sagt minnesvärd resa som tog hela tre dagar att genomföra.

– Det var en jätterolig upplevelse, säger Alma, som även berättar att det var ovant att spela i den kraftiga blåsten.

Trots tuffa väderförhållanden slutade hon fyra bland damerna.

Hårt jobb och höga krav

Under sommarlovet tillbringar Alma Bergroth mellan två och fyra timmar om dagen på banan när det inte är tävling. Under skolterminerna dras tiden ner något, men det blir ändå träning fyra till fem gånger i veckan. Att bo på en ö kräver också en del logistisk planering. Bara i år har hon rest till Spanien, Sverige och fastlandet för att tävla.

– Man vill försöka hitta en balans så det inte blir för mycket, så man hinner träna emellan också, förklarar Alma.

Foto: Matilda Saul
Teknik är något Alma nöter mycket på. I Sverige har hon en tränare som hjälper henne med swingen.

Säsongsinledningen har stundtals känts motig för 17-åringen. Efter en vinter som kändes lovande upplever hon att tekniken i slagen har sviktat den senaste månaden.

– Man skulle ju vilja att utvecklingen bara går spikrakt uppåt hela tiden, men just nu ligger mycket fokus på att nöta teknik och hitta tillbaka till det rätta spelet igen.

För ett par år sedan hamnade hon i en dipp där hon inte kände att golfen var lika kul längre och att målen kändes otydliga. Ändå fortsatte hon att träna, och efter ett tag kom glädjen tillbaka. Nu hoppas hon att resultaten ska följa efter.

När hon pratar om sin idrott märks en stor mognad. Trots flera framgångar i en ung ålder pratar hon hellre om vad hon vill göra bättre i framtiden snarare än vad hon redan åstadkommit. Pappa Emilio instämmer i den bilden. Han beskriver sin dotter som extremt noggrann och ambitiös, oavsett om det gäller skolan eller golfen, men påpekar att hon ibland ställer höga krav på sig själv.

– Hon är försiktig när hon pratar, men hon jobbar otroligt hårt för att göra det bra. Hon är inte nöjd förrän allt sitter helt hundra, säger han.

Ovärderligt stöd

Foto: Matilda Saul
Under sommarlovet lägger Alma mellan två till fyra timmar om dagen på golfträningen.

Familjen är Almas trygga punkt och hon pratar med stor värme om deras betydelse för hennes satsning. Båda föräldrarna engagerar sig i golfen och åker med på tävlingar så ofta arbetsschemat tillåter, men på grund av Emilios bakgrund i sporten har det blivit naturligt att han är med lite oftare.

– Det är tack vare pappa som jag spelar, säger Alma. Han fixar alla tävlingar och resor, och hjälper mig mycket med träningen, det betyder jättemycket.

Lillasyster Máxima ställer också upp och har vid flera tillfällen agerat caddy under tävlingar. Endast två år skiljer systrarna åt och de har en nära relation. I vintras gjorde de en resa tillsammans till pappans hemland Argentina. Under tre och en halv vecka besökte de släkten i staden Pergamino, två timmar utanför Buenos Aires. Det var en värdefull resa för att umgås med den delen av familjen de sällan träffar. Alma hann även träna en del på argentinsk mark och det var planerat att hon skulle spela en tävling, men sjukdom satte tyvärr stopp för de planerna.

Hembjuden till presidenten

En av de mest unika upplevelserna under det senaste året var när president Alexander Stubb besökte Åland i augusti i fjol. Presidenten hade uttryckt en önskan om att få spela en runda på Slottsbanan i Kastelholm tillsammans med två lokala juniorer, och Alma var en av dem som fick frågan.

– Först fick vi inte veta vem det var, bara att det handlade om en viktig person. När vi väl fick veta kändes det ganska otroligt, berättar hon.

Hon berättar att hon inför rundan varit väldigt nervös, men det släppte dock snabbt tack vare presidentens humor och lättsamma bemötande. Under rundan nämnde president Stubb att juniorerna borde komma och besöka hans sommarresidens, Gullranda, i Nådendal.

– Jag tänkte väl mest att det var något han sa för att vara trevlig, säger Alma med ett skratt.

Men presidenten menade allvar. För ett par veckor sedan fick Emilio ett samtal från presidentkansliet med en inbjudan till en rundtur på Gullranda. I slutet av juni packade hela familjen – hunden Lexi inkluderad – väskorna och reste över till fastlandet.

– Jag var absolut inte beredd på det, men det var verkligen jättekul.

Foto: Privat
Familjen Bergroth var i somras på besök hos presidenten på Gullranda. Från vänster i bild: mamma Hilda, Alma, Alexander Stubb, lillasyster Máxima och pappa Emilio.

Drömmer om USA

Till hösten påbörjar Alma sitt sista år i gymnasiet. Trots att golfen tar mycket tid, och ibland tvingar henne till frånvaro från skolan, kompromissar hon inte med studierna.

– Jag tycker skolan är väldigt rolig och försöker göra båda delarna så bra som möjligt.

Efter studenten finns en dröm om college i USA. Planen är att hitta en skola där hon kan kombinera akademiska studier på hög nivå med sin golfsatsning. För att nå dit prioriterar hon just nu tävlingar som ger internationella rankingpoäng, vilket är nyckeln till att säkra ett idrottsstipendium.

– Jag har inte kommit fram till någon specifik skola än, men jag vill till ett ställe där både skolan och golfen håller bra nivå. Gärna på något varmt ställe, säger hon med ett leende.

Att hitta rätt lagmiljö är också viktigt och något som kommer att påverka valet.

– Det finns många bra skolor, men jag vill vara på en plats där jag kan få en betydande roll och verkligen har chansen att spela.

Foto: Matilda Saul
Alma vill se hur långt hon kan gå och hoppas att allt hårt arbete ska leda till ett idrottsstipendium till college i USA.

Hittat formen

Kort efter att Nyan träffat Alma Bergroth tycks spelet ha börjat lossnat rejält. Under en elittävling i U21-klassen på Österåker GK i Sverige tog hon hem förstaplatsen bland 34 deltagare. Därefter deltog hon även i en prestigefull inbjudningstävling på Linna golf i Tavastehus, dit landets främsta flickspelare bjudits in. Efter två dagars spel i U21-klassen låg Alma i ledningen med ett slag till godo. Under tävlingens sista dag halkade hon dock ner på andraplatsen, vilket fortfarande var en mycket fin prestation i en klass med 18 deltagare.

Alma Bergroth

Ålder: 17 år, fyller 18 i september

Bor: i Sund

Familj: mamma Hilda, pappa Emilio, lillasyster Máxima, 16 år och hunden Lexi

Förebild: golfaren Nelly Korda

Intressen utanför golfen: lyssna på musik, umgås med familj och vänner

Handicap: 0