DELA
Foto: Aapo Riihimäki, Statsrådets kansli
Undantagstillståndet kan tyckas vara extremt, men det kan vara ett effektivt sätt att samordna beslut i hela landet. Det är dock bra om samarbetet mellan parlamenten fungerar ändå. På bild lantrådet Veronica Thörnroos (C) och statsminister Sanna Marin (S) som möttes i Helsingfors tidigare i år.

Lantrådet diskuterade med statsministern

    Lantrådet Veronica Thörnroos (C) har idag ,tisdag, haft ett distansmöte med statsminister Sanna Marin (SDP).

    På agendan stod då begränsningarna som påverkar gränstrafiken, överträdelser av självstyrelselagen, skattegränsproblematiken samt revisionen av självstyrelselagen.

    Enligt ett pressmeddelande från landskapsregeringen ser båda parter ett behov av fler möten framöver för att hantera dessa gemensamma utmaningar tillsammans.

    Tack för att du väljer Nya Åland!

    Kära läsare, stort tack för förtroendet och för att du använder Nya Åland och nyan.ax för att hålla dig uppdaterad. Vi jobbar för dig men god journalistik kostar, så nu behöver vi din hjälp.

    Välj belopp