De ryska kränkningarna, störningarna och provokationerna bara tilltar. Varför händer detta just nu och vad kan vi förvänta oss framöver?
Granskade en och en framstår kanske incidenterna som slumpartade. Men ser man bakåt framtonar ett syfte, ett tillvägagångssätt, en avsikt. Någon är på en diskret upptäcktsresa, och lämnar spår efter sig. Som ett meddelande?
Begrunda:
Under våren och början av sommaren rapporteras om störningar i hela Östersjöregionen av sjöfartens GPS- och radarsystem. Det svenska Sjöfartsverket spekulerar inte i vad som skulle kunna ligga bakom fenomenet – men konstaterar att det inte kan ske av naturliga skäl.
I juli kränker Gerbera-drönare det litauiska luftrummet.
Den 31 augusti utsätts EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyens flygplan för en riktad GPS-störning under landning i Bulgarien. Efteråt rapporteras att GPS-störningar av flygtrafiken blir allt vanligare över hela Europa.
I början av september flyger 21 Gerbera-drönare in över Polen.
Den 19 september kränker tre stridsflygplan Estlands luftrum i 12 minuter. Ytterligare två flygplan kränker därefter en polsk säkerhetszon kring en oljeborrplattform i Östersjön.
Och i början av veckan fick Köpenhamns flygplats stänga i fyra timmar efter att oidentifierade – men mycket stora – drönare blockerade lufttrafiken.
Sammantaget kan alltså konstateras att detta var en säkerhetspolitisk getingsommar. Någon är som sagt på en diskret upptäcktsresa – och vill att vi ska veta om det. Och vi vet alla vem det handlar om.
Den 14 juli presenterades, med gallisk pompa och ståt, en strategisk översyn beställd av Frankrikes president Emmanuel Macron. Och den bullrar och slamrar som en hel mässingsorkester: ”Ryssland använder alla medel som står till förfogande för att underminera stödet till Ukraina och utmana den internationella ordningen för sin egen vinning … Under de kommande åren, och fram till 2030, är det största hotet mot Frankrike och européerna risken för öppen krigföring mot hjärtat av Europa”.
Kan det verkligen vara så illa, undrar många européer, aningen loja efter två och en halv generation av fred sedan andra världskrigets slut. Dessvärre hör väl den typen av långvarig stiltje till undantagen i vår kontinents historia, hur många tusen år man än går tillbaka i tiden. Så, inte för att bli alarmistisk i onödan, men låt oss inte ta något för givet vad beträffar Putins Ryssland. Eller, för att uttrycka sig som Ålands riksdagsman Mats Löfström, när han i sitt riksdagsbrev igår citerar president Sauli Niinistö: ”Kosacken tar allt som är löst”.
Löfström fortsätter: ”Därför måste man nu se till att allt sitter fast extra bra.”
Och det har han ju rätt i.
Så varför sker detta just nu? Man behöver inte vara ens lärling i raketfysik för att inse att allt, som vanligt, har att göra med Donald Trumps klåpande. En av hans återkommande refränger är underminerandet av Nato, och man vågar inte ens tänka på vad som kan ha viskats till den ryske despoten under de gemensamma limousinefärderna i Alaska härförleden. Men säkerligen kan det ha ingått i den amerikanske presidentens ”förhandlingsteknik” att försäkra Putin om att Natoartikeln 5 – Natos ”en för alla, alla för en-regel” – i själva verket inte längre gäller. Inte konstigt sedan, om ryssarna börjar brösta sig vid Europas gränser, för att testa beredskapen och skicka mindre subtila varningar.
Efter Trumps plötsliga omsvängning i Ukrainafrågan igår tror många bedömare att han tröttnat på att dras vid näsan av Putin och möjligen blivit mer av en hök i förhållande till Ryssland. Men det är nog att hoppas för mycket: i sitt långa babbel på Truth Social i ämnet på den amerikanska tisdagskvällen var den näst sista meningen avslöjande:
”Vi kommer att fortsätta att förse Nato med vapen som de får göra vad de vill med.”
Ah, så Nato är nu ett ”de” i förhållande till USA?
Lita på att kosacken fortsätter att rycka i allt som är löst.
Tack för att du väljer Nya Åland!
Kära läsare, stort tack för förtroendet och för att du använder Nya Åland och nyan.ax för att hålla dig uppdaterad. Vi jobbar för dig men god journalistik kostar, så nu behöver vi din hjälp.