DELA
<b>LÄGERKOMEDI </b>Saga Sarkola, Samuel Karlsson, Ole Øwre och Amanda Nyman spelar i Skärgårdsteaterns uppsättning ”Vi är på läger”.

Skärgårdsteatern spelar lägerkomedi

    Skärgårdsteaterns sommarturné har nu kommit till Åland.

    Årets föreställning ”Vi är på läger!” är en absurd komedi i lägermiljö.
    Skärgårdsteaterns båt m/s Sälsö ligger för ankar i Östra hamnen. I söndags spelade man föreställningen ”Vi är på läger!” på Lappo för närmare 70 personer. I kväll spelas föreställning på GE-villans gård i Mariehamn.

    – Det är lite speciellt eftersom vi spelar utomhus och inte kan mörklägga scenen. Vi tycker ändå det är roligt att vi kan spela i Mariehamn, tidigare år har vi bara spelat i skärgården, berättar regissören Tom Rejström.

    Rejström har skrivit komedin tillsammans med skådespelaren Samuel Karlsson.

    – Det är en absurd komedi om fyra personer som kommer till ett sommarläger. Det finns dock ingen lägerledare och efter en tid börjar mystiska saker hända.

    Skärgårdsteatern spelar i Mariehamn på GE-villans gård idag tisdag 18.7 kl 19, på Vårdkasen i Vårdö på onsdag 19.7 kl 19, på Furulund i Geta på torsdag 20.7 kl 19, i Degerby på Föglö på lördag 22.7 kl 19 och på Vikingalund på Kökar på måndag 24.7 kl 19.

    Läs mer i tisdagens Nya Åland!