Under två sommarveckor arbetade Jimmy Elfberg, museitekniker på Ålands sjöfartsmuseum, på den tremastade barken Glenlee i Glasgow. – Under resan slogs jag av vilket fantastiskt arbete vi har gjort gällande bevarandet av Pommern, säger han.
Arbetsutbytet var ett samarbete mellan Pommern och fartyget Glenlee. De två fartygen byggdes vid varvet Bay Yard i Glasgow, men vid olika tidpunkter. Glenlee byggdes år 1896 och Pommern byggdes år 1903. I dag fungerar Glenlee, likt Pommern, som ett museum. Det finns endast fyra liknande fartyg som fortfarande flyter idag. Under sin vistelse fick Jimmy Elfberg jobba tillsammans med besättningen på Glenlee och ta del av deras arbetsmetoder.
Hur skiljer sig fartygen från varandra?
– Vi har liknande metoder för att ta hand om fartygen, men våra utmaningar skiljer sig åt. De har mera regn i Glasgow, men vi har betydligt kallare vintrar. Pommern är relativt oförändrad från hur den brukade se ut. Glenlee har däremot genomgått en riktig upprustning. Fartyget var i praktiken ett vrak tidigare. En stor del av deras utrustning har lämnats bort. De vill inte att fartyget ska vara för tungt att underhålla. Pommern har däremot kvar mycket av den tidigare utrustningen. Under resan slogs jag av vilket fantastiskt arbete vi har gjort gällande bevarandet av Pommern.
Vad fick du lära dig under utbytet?
– Jag fick massor av tips av Glenlees förman. Han har 30 år av erfarenhet. Jag fick nåta och hålla däcket tätt. Vi utförde även flera riggarbeten. När jag skulle lämna Skottland sa förmannen ”du kom hit för att lära dig vad du redan kunde” till mig. Det var kul att få den uppmuntran.
Vad tyckte du om resan?
– Det var en fantastisk resa med roliga människor. Jag minns väl när vi åkte hjulångare på floden Clyde. Besättningen på Glenlee visade mig platsen där Pommern byggdes.
Glenlee:
Byggd: År 1896
Typ av fartyg: Tremastad bark
Längd: 74,8 meter (källa: Wikipedia)
Djup: 6,9 meter (källa: Wikipedia)









