Viskväll med Visans vänner, konsert med jazztrion Frevo, och Peter Hägerstrands Sjögräs: det är tre musikevenemang som ordnas i Kulturvillan i oktober. I november äntras scenen av punkbanden Söndagsbarn och Markbrand, och fusionbandet Cosmic Soup.
”Röster, strängar & ord”: så kallar Visans Vänner på Åland sin viskonsert som ordnas söndagen den 25 oktober. Musik från Leonard Cohen och Mikael Wiehe till grekiska toner och nordiska folkvisor utlovas.
Två dagar senare, tisdagen den 27 oktober, mellanlandar trion Frevo i Mariehamn på sin skivreleaseturné. Frevo består av Antti Heerman (violin), Henrik Sandås (bandoneon) och Olli Rantala (kontrabas), och genren beskrivs som ”en musik där sydamerikanska rytmer, melodisk intensitet och improvisation förenas med nordisk jazzs subtilitet, melankoli och öppna klanglandskap”.
Den 31 oktober återkommer Peter Hägerstrand med volym 3 i projektet Sjögräs. Albumet är den tredje och sista delen i trilogin. En ”intim konsertversion” utlovas, med musik från den sista volymen såväl som de två föregående. Medmusiker är Ella Grüssner Cromwell-Morgan på sång, Pia Manns på violin och altfiol samt Sarah Devoyon på cello.
Som Nya Åland har skrivit kulminerar Sjögräs-projektet den 23 januari 2027, med en föreställning som ges simultant på Alandicas stora scen i Mariehamn och i SMI:s konsertsal i Stockholm, och med musiker på båda scenerna.

Dubbelt punkigt
Den 13 november begår punkbandet Markbrand – Linus Dahlblom (sång, gitarr), Alexander Tokos (bas, sång) och Jesper Wirtanen (trummor) – sin debutspelning. ”Äldre punk à la Strebers till poppunk, med avstickare till tyngre ballader och modern trallpunk” utlovas.

Söndagsbarn – Rebecca Rickert-Olsson (sång, bas), Mikael Iström (gitarr), Madeleine Harms (gitarr), Åsa Möller (fiol, flöjt, sång), Anna Abrahamsson (bas, sång) och Maria Williams (vikarierar på trummor) bjuder samma kväll på gamla och nya låtar, i genrerna ”intensiv punk, vackra visor och lite metall”.
Åländsk-österbottniska unga fusionbandet Cosmic Soup – med Sander Blomqvist (AX), Aiden Magee, Leeroy Granfors och Alvar Högnäs – spelar i Kulturvillan lördagen den 28 november. De är kända från Kulturnatten i Mariehamn 2025, och spelar också i Jazztelegrafen torsdagen den 26 november.









