En långsiktigt hållbar livsmedelsförsörjning är central för tryggheten i vårt samhälle. För att vi ska kunna ha en lokal livsmedelsindustri krävs primärproducenter – gårdar som producerar kött, mjölk, spannmål och grönsaker. Alla är beroende av varandra och utgör ett komplext matsystem där varor och tjänster ständigt flödar, i samspel med import, export och transporter.
Centerns lagtingsgrupp känner oro över att antalet djurgårdar minskar. Lönsamheten har under många år varit hårt pressad, både inom kött- och mjölkproduktionen. Att djurgårdar försvinner är ingen gynnsam utveckling för vårt matsystem.
Osäkra framtidsutsikter, svängande energi- och oljepriser samt en allmänt orolig omvärld sätter press på oss alla. Med detta inlägg vill vi från Centern påminna om hur viktig den åländska livsmedelsproduktionen är.
Jordbruket är en nyckel i vårt åländska matsystem. Förra året omsatte jordbruket på Åland cirka 32 miljoner euro. Utan primärproducenter har vi heller ingen livskraftig och förädlande livsmedelsindustri. Samtidigt är livsmedelsindustrin mycket viktig för Ålands export och därmed också för vår ekonomiska tillväxt och för arbetsplatser i samhället.
Det räcker inte att luta sig tillbaka och glädjas åt att det finns åländska jordbruksprodukter i butikshyllorna. Vi behöver på allvar diskutera vilken jordbruksproduktion vi vill ha på Åland i framtiden. Med de verktyg vi har måste vi fortsätta skapa de bästa möjliga förutsättningarna för ett livskraftigt jordbruk. Regelförenkling är något vi inom Centern varmt förespråkar.
En stark primärproduktion är nyckeln till ett fungerande matsystem – något som stärker vår försörjningsberedskap, skapar arbetsplatser och bidrar till tillväxt i det åländska samhället. Åland har stor potential att producera högkvalitativa livsmedel, men då måste förutsättningarna vara sådana att det faktiskt är möjligt.
CENTERNS LAGTINGSGRUPP




