DELA
© Nya Åland

34 medaljer för Åland i öspelen

ÖSPELEN. Spelen på Isle of Wight är över, och vilket öspel det blev för Åland. 34 medaljer, fördelat på 14 guld, 7 silver och 13 brons åker den åländska truppen hem med i bagaget.

Det blev succé för Åland i öspelen på Isle of Wight. Truppen plockade hem sammanlagt 34 medaljer. ”Värst” var skytten Tomas Mörn med tre guld och ett brons, friidrottaren Hanna Wiss med två guld och två silver samt bågskytten Saana-Maria Sinisalo med två guld och två brons.

Här är de åländska medaljörerna:
Guld:
Bågskytte – Saana-Maria Sinisalo, FITA recurve
Bågskytte – Saana-Maria Sinisalo, head-to-head recurve
Fotboll – damer
Friidrott – Mats Boman, 200 meter
Friidrott – Johanna Kahlroth, halvmaraton
Friidrott – Hanna Wiss, längdhopp
Friidrott – Hanna Wiss, tresteg
Segling – Måns Lundberg, Laser radial
Skytte – Tomas Mörn, luftpistol
Skytte – Tomas Mörn, fripistol
Skytte – Andreas Virtanen, luftgevär
Skytte – Luftgevär, lagtävling herrar (Andreas Virtanen, Tom Mattsson)
Skytte – Fripistol, lagtävling herrar (Tomas Mörn, Fredrik Blomqvist)
Tennis – mixeddubbel (Linda Jansson, Peter Forsström)
Silver:
Friidrott – Mats Boman, 100 meter
Friidrott – Hanna Wiss, 100 meter
Friidrott – Hanna Wiss, 200 meter
Segling – lagtävling (Niklas Areschoug, Markus Rönnberg, Mikael Berg, Måns Lundberg)
Skytte – Luftgevär, lagtävling damer (Kristina Nordlund, Elin Liewendahl)
Skytte – Fredrik Blomqvist, fripistol
Skytte – Skeet lagtävling herrar (Lennart Åkerblom, Bengt-Olof Lindgren)
Brons:
Bordtennis – dubbel herrar (Jim Bergbo, Johan Pettersson)
Bågskytte – FITA-lagtävling recurve (Petri Allinen, David Johansson, Håkan Lindén, Saana-Maria Sinisalo)
Bågskytte – Head-to-head recurve lagtävling (Petri Allinen, David Johansson, Håkan Lindén, Saana-Maria Sinisalo)
Friidrott – Erica Nordqvist, 100 meter
Friidrott – Erica Nordqvist, 200 meter
Friidrott – Erica Nordqvist, tresteg
Segling – Niklas Areschoug, Laser standard
Skytte – Luftpistol lagtävling herrar (Tomas Mörn, Fredrik Blomqvist)
Skytte – Luftpistol lagtävling damer (Cecilia Lund, Kristina Nordlund)
Skytte – Cecilia Lund, luftpistol
Skytte – Lennart Åkerblom, skeet individuellt
Tennis – dubbel damer (Linda Jansson, Pauline Nordlund)
Volleyboll – herrar