Seger i premiären för IFK-hockey

DELA

HOCKEY. Det var en efterlängtad säsongspremiär på söndagen när IFK-hockey äntligen kom i gång med seriespelet igen. Över 500 personer hade sökt sig till Islandia, och ingen behövde gå hem besviken – även om det såg lite knackigt ut stundtals.– Huvudsaken var att vi tog hem tre poäng, säger lagkaptenen Jesse Kaupinsalo.

Efter en stark försäsong var det äntligen dags för premiär när IFK:s hockeyherrar tog emot Mälarö hockeyförening på hemmais i Islandia på söndagen. Och när matchen äntligen kom i gång efter vissa problem med isen, var det ett taggat hemmalag som tog greppet från början. Första målet lät ändå vänta på sig dryga sju och en halv minut när Kim Nordström öppnade IFK:s målkonto för säsongen. Efter ledningsmålet gjorde IFK lite vad man ville i offensiv zon, och några minuter senare klappade Onni Vaskimo in tvåan.

– Där och då kändes allt riktigt bra, säger lagets kapten, Jesse Kaupinsalo.

Händelserika minuter

3–0 kom när knappt hälften av matchen var spelad, och man såg ut att gå mot en enkel seger. Den känslan såg också ut att sprida sig bland hemmaspelarna, och en dryg minut efter 3–0-målet hade Mälarö hunnit sätta pucken bakom Tuomas Kaiponen i IFK-målet två gånger om. Men ytterligare en minut senare kom 4–2 via Arttu Kokkos klubba, och när Kim Nordström snärtade upp pucken i Mälarö-krysset till 5–2 kändes det säkrare igen. Premiärmatchen slutade 7–3 till IFK efter att Arttu Saikkonen lagt pucken i tom bur i slutet av matchen.

Gick ner i motståndarnas tempo

Efter slutsignalen fångar Nyan upp Jesse Kaupinsalo, som trots segern inte är helt nöjd med lagets prestation.

– Vi gjorde det lite för svårt för oss själva, framförallt efter 3–0. Skillnaden i kvalitet mellan lagen var såpass stor i dag, men vi lät oss styras med i Mälarös tempo under andra perioden och början av tredje. Vi borde ha avgjort i andra, men vi slappnade nog av lite för mycket under en period.

Men säkert skönt ändå att inleda säsongen med en hemmaseger?

– Ja, så är det. Huvudsaken är att vi fick med oss tre poäng, men vi har mycket vi kan förbättra härifrån och framåt.

Efter den sista playoff-matchen mot Hammarby i vintras, frågade jag dig om du kommer tillbaka till hösten. Då kunde du inte ge mig ett svar, men nu är du här – behövde du lång betänketid?

– Ja, det behövde jag faktiskt. Jag behövde ta en ordentlig paus på fem-sex veckor från hockeyn för att tänka på något helt annat ett tag. Sedan fick jag höra vilka som skulle fortsätta, och då var det plötsligt lätt att besluta mig om en fortsättning i laget.

Seriespelet för IFK:s del går vidare med bortamatch mot Värmdö kommande lördag, och ett hemmamöte mot Eskilstuna Linden dagen efter.

Hockeytvåan Östra

IFK Mariehamn – Mälarö HF 7–3 (2–0, 3–2, 2–1)

Mål IFK: 1–0 Kim Nordström (Oliver Kämäräinen, Sampo Heine), 2–0 Onni Vaskimo (Arttu Saikkonen, Benny Qvarfordt), 3–0 Sampo Heine (Arttu Kokko, Väinö Helevä), 4–2 Arttu Kokko (Oliver Kämäräinen, Sampo Heine), 5–2 Kim Nordström (Sampo Heine, Arttu Kokko), 6–3 Johannes Ranta (Jesse Kaupinsalo, Henri Saavalainen), 7–3 Arttu Saikkonen (Rasmus Engblom).

Publik: 527 personer i Islandia.

Skott: 40–22.

Räddningar: Tuomas Kaiponen IFK 86,36 procent (19 av 22 skott).