Ny rysare när JIK Parafotbolltog hem Årets match på WHA

DELA

FOTBOLL. Inte heller i år kunde IFK Mariehamns Tipsligalag råda på Jomala IK Parafotboll när Årets match spelades på WHA. Efter ett gastkramande drama stod det 11–11 i full tid, och matchen gick till straffar.

Det var med stor förväntan de två storklubbarna tågade in på WHA:s konstgräs på tisdagskvällen, och det var lätt att skönja en viss anspänning och nervositet hos framförallt IFK-truppen. Nerverna kunde säkerligen, delvis, förklaras med förlustraden man har radat upp genom årens lopp – skulle det här äntligen bli året då man vände på den negativa trenden?

De första svaren på den frågan kom tämligen snabbt när Liam Gröndahl öppnade målskyttet för JIK. 2–0 kom stunden senare när Axner Häggblom tunnlade Kevin Lund i IFK-målet. Redan fem minuter in stod det 3–0 när Casper Mattsson hade låtit nätet rassla, skickligt assisterad av kvällens inte riktigt lika skickliga huvuddomare, Krille Mattsson. På det viset fortsatte den första halvan, IFK hade inte mycket att sätta emot, måhända vägde TPS-matchen fortfarande tungt i benen. När det blåstes av för pausvila hade trots allt även IFK tråcklat in en och annan boll lite turligt – och ställningen inför andra halvan skrevs till 7–4 i JIK:s favör.

Hård boll mot smalbenet

Jomala IK inledde även andra i högt tempo, och var direkt i öppningen endast en stolpträff från att utöka sin ledning. I stället kunde IFK kontra in 7–5, och det blev ny nerv i matchen. Men visst skulle JIK producera fler mål, både på en välplacerad straff och genom rena drömanfall i numerärt överläge när IFK:s Kevin Lund hade burits ut på bår efter att en otäckt hård passning varit bara centimetrar från att träffa honom på smalbenet.

IFK kom sedan in i en andra andning, och hämtade upp underläget med en mäktig slutspurt, och när visselpipan ljöd för fulltid lyste de olidligt spännande siffrorna 11–11 på resultattavlan.

Årets match 2026 gick således till ett straffavgörande, där nya hjältar skapades. Jomala vann till slut straffläggningen och hela matchen med 24–14.

– Det var tufft i dag, men spännande med straffar. Men trots förlusten var det verkligen trevligt att få vara med om detta, säger IFK-tränaren Roberth Björknesjö efter sin första ”Årets match”.

Hos JIK:s Josefina Eriksson var det gladare miner efter segern:

– Det var kul att få göra mål och att samarbeta. Jag vill fortsätta med fotboll länge till och fortsätta vinna, säger hon glatt.

Årets match

Halvtid: 7–4

Målgörare JIK: Samtliga, och tilläggas kan att alla mål var otrolig snygga.

Domare: Krille Mattsson.

JIK Parafotboll: Erik Weyand/Isak Pettersson – Josefina Eriksson, Jeffery Blomqvist, Alice Andersson, Lisa Englund, Alva Eriksson, Casper Mattsson, Moa Selin, Daniel Backman, Anja Dennstedt, Liam Gröndahl, Matteus Styrström, Axner Häggblom, Louisa Roos, Simon Syndén.