FOTBOLL. Efter att ha spelat en avgörande roll i kampen om ligasilvret, har spelarna själva utsett Åland Uniteds Jenny Vetter till månadens spelare i oktober.– Det är en ärofylld utmärkelse, säger hon.
Med fullträffar i båda de avslutande omgångarna var den USA-födda Åland United-anfallaren Jenny Vetter en starkt bidragande faktor till att man spelade hem silvermedaljerna i Nationella Ligan i slutet av oktober. Nu har ÅU-forwarden utsetts till månadens spelare av kollegerna i ligan.
– Det är verkligen ärofyllt att få utmärkelsen. Jag är mycket tacksam över att jag kunde avsluta säsongen starkt och på så vis hjälpa Åland United ta silvermedaljerna. Lagkamraterna och tränarna har en stor del i framgångarna och jag är så tacksam även för dem, säger Jenny Vetter i en nyhet på spelarföreningen JPY:s hemsida.
Totalt slog Jenny Vetter in nio mål under sina 20 framträdanden i årets Nationella ligaspel.






