IFK-hockey skickade ut Bålsta

DELA

HOCKEY. Valtteri Laine blev stor matchhjälte när han fintade sig in framför Bålstas mål och satte slutresultatet 3–2, som innebar att IFK är klara för playoff 2.– Vi visade enorm kämpavilja i dag, säger matchhjälten själv.

Det blev precis lika jämnt som väntat när Bålsta besökte Islandia för den andra matchen i första playoffrundan. Efter en övertidsvinst på bortaplan var det fördel IFK – men det var gästerna som slog in kvällens första två puckar. De mest dramatiska minuterna spelades under den avslutande delen av andra perioden, det när tre mål gjordes under drygt två och en halv minut. I sista perioden kunde hemmalaget kvittera samt avgöra. 3–2 kom genom backen Valtteri Laine som snirklade sig in i offensiv zon och slutligen lade pucken i nätet, till den stora hemmapublikens glädje.

– Jag blev inte särskilt uppvaktad av deras försvar, så jag beslöt att bara gå på mål i det läget, säger han efter slutsignalen.

I och med den andra raka segern mot Bålsta är IFK vidare till playoff 2, där man kommer att möta Hammarby IF. Läs mer i måndagens Nya Åland.