När Damallsvenskan gick på sommarledighet tog Olivia Ulenius chansen att åka hem till familjen i Mariehamn. Nya Åland träffar henne på Wiklöf Holding Arena, där fotbollskarriären en gång tog fart. Efter en tids skadefrånvaro ser hon nu fram emot att vara tillbaka på planen igen och hjälpa sitt Djurgården hålla sig kvar i ligan.
Olivia Ulenius tog 2021 steget från IFK Mariehamn till Åland United och debuterade i den finländska högstaligan i fotboll endast 14 år gammal. Där spelade hon i fyra säsonger innan hon inför säsongen 2025 gjorde flytten över till Sverige och Djurgårdens IF. Det var ett efterlängtat steg uppåt i karriären och när chansen presenterade sig tvekade hon inte att ta den.
– Visst var man lite nervös över om man skulle platsa eller inte, men jag anpassade mig snabbare än jag trott. Det blev ganska perfekt egentligen, lagom stort att jag kunde ta en startplats relativt snabbt och samtidigt utvecklas tillräckligt som spelare, säger Olivia.
Vill alltid bli bättre
19-åringen från Mariehamn lyckades slå sig in i startelvan redan under sin första säsong i Damallsvenskan. Hon spelade då samtliga 26 matcher, varav 19 från start. Hennes tidigare tränare i Djurgården, Marcelo Fernández, hyllade henne i svenska Yle som en generationstalang och beskrev Ulenius då som ”Damallsvenskans bästa dribbler”. Vad den tidiga utvecklingen berott på kan hon inte exakt sätta fingret på. Hon kommer egentligen inte från någon idrottsfamilj och har aldrig upplevt någon press hemifrån av en pådrivande fotbollsförälder. I stället tror hon att en renodlad kärlek till sporten har räckt långt.
– Jag har alltid tyckt att det varit kul och haft motivationen att hela tiden vilja bli bättre. Det är med den inställningen jag går till träningen varje dag, säger Ulenius och ser ut över konstgräset på WHA.
Under grundskoletiden spelade hon mycket fotboll för skojs skull. Från lågstadiet upp till högstadiet var rasterna reserverade för fotboll och även när skolan var slut stannade hon kvar för att spela med sina vänner. Fram till att hon tog klivet över till Åland United tränade hon dessutom enbart med killar, något hon också tror varit nyttigt för utvecklingen.
Svag inledning
Olivia Ulenius berättar att Djurgården har haft en tuff första halva av säsongen. På elva matcher har man endast lyckats skrapa ihop åtta poäng, något som resulterat i att de för närvarande ligger näst sist i tabellen. Att det gått så dåligt har för många varit oväntat, framför allt med tanke på att laget i fjol landade på en stabil fjärdeplats.
– Det har inte alls gått som vi har tänkt oss. Truppen och träningarna har varit ganska samma som förra året, men av någon anledning har det inte riktigt funkat.
Ulenius upplever att laget stundtals haft svårt att vända på resultatet när man släppt in mål, något som också återspeglas i målskillnaden. Hittills har man endast gjort sex mål och släppt in 20.
– Vi har skapat lägen men inte lyckats göra mål på dem. Lite otur finns det väl i det, men man kan inte bara skylla på det heller, säger hon.
Den knappa målskörden kan ha sin förklaring i att laget saknat två av sina offensiva nyckelspelare. Anfallaren Mimmi Wahlström, som i fjol stod för 11 mål och 4 assist, är gravid och missar hela säsongen. Den andra är Oliva själv, som på grund av skada missat större delen av vårsäsongen.
Under en träning i början av året ådrog hon sig en bristning i baksidan. Efter en tid vid sidlinjen återgick hon till fotbollsträning i april, men fick då ett bakslag som förlängde rehabiliteringstiden. I slutet av maj var hon äntligen tillbaka på planen, den här gången utan bakslag, och innan sommaruppehållet hann hon spela fyra matcher och göra sitt första mål för säsongen.

Tränaren sparkades
Krävande resultat ledde till att klubben valde att skiljas från sin huvudtränare, skotten Willie Kirk, precis innan sommaruppehållet. Han tog över efter tidigare nämnda Marcelo Fernández inför årets säsong, men har inte lyckats få effekt.
– Det kanske inte var helt oväntat, men jag skulle inte säga att någon i laget ville få bort honom. Han var nog ganska uppskattad bland spelarna, men sedan kanske det var nödvändigt för att förändra resultatet nu mot hösten, säger Ulenius.
Nu tar i stället tidigare assisterande tränaren, Mikael Widfeldt, över huvudtränarrollen och delar ledarskapet med Anders Johansson. Johansson har tidigare tränat både Djurgårdens dam- och herrlag samt varit assisterande tränare för Brasiliens damlandslag. Således kommer han in med mycket värdefull rutin. Förhoppningen är att den nya tränarkonstellationen ska kunna ta laget ovanför nedflyttningsstrecket, något Olivia Ulenius betonar är ett måste.
Trivs i Stockholm
Det har nu gått drygt ett och ett halvt år sedan Olivia flyttade till Stockholm. Hon berättar att hon är ordningsam av sig och hemma håller hon det städat och fint. Storstadslivet trivs hon också med, även om hon erkänner att hon inte utnyttjar det till fullo.
– Egentligen kan jag inte säga att det bästa med Stockholm är att det finns mycket att göra, för jag gör ingenting, men det finns säkert mycket att göra, säger Olivia med ett skratt.
För det mesta rör hon sig mellan hemmet och träningsanläggningen på Kristinebergs IP. Till vardags tar fotbollen upp största delen av hennes tid och hon har fortfarande ett år kvar av gymnasiet, som hon studerar på distans. Utöver fotbollen har hon inga större fritidsintressen, men brukar umgås mycket med vännerna från laget under sin lediga tid.
Lite småstadsanda finns ännu kvar i henne, något som träder fram i svaret på frågan vad det sämsta med Stockholm är.
– Det är alltid mycket folk som står i vägen överallt, säger hon.

Tränade med Barcelona
Som det ser ut nu blir Olivia Ulenius kvar i den svenska huvudstaden åtminstone fram till slutet av 2027, när hennes kontrakt med Djurgårdens IF löper ut. Om klubben får behålla henne så länge återstår att se. Det är ingen hemlighet att en talang som Olivia Ulenius har många ögon på sig från klubbar runt om i världen, men 19-åringen har inte bråttom att ta sig vidare.
– Det är klart att målet är att ta sig vidare någon gång, men det ska kännas rätt och vara rätt klubb när det händer.
Har det funnits intressen redan nu?
– Det vet jag inte om jag får säga, men det finns säkert lite intressen.
Innan flytten till Djurgården var Olivia Ulenius i Spanien och tränade med FC Barcelona. Då handlade det inte om något direkt provspel och det var inte med damlaget hon tränade, utan med ett av juniorlagen. Det var däremot en möjlighet för henne att visa upp sig och se hur verksamheten såg ut där nere.
– Jag bodde på träningsanläggningen med en annan spelare som var där på besök. Det var absolut coolt att se hur det var och testa på det, det var en upplevelse, summerar hon Spanienvistelsen.
Även om Barcelona hade varit en framtida drömdestination, är det framför allt den engelska ligan som lockar Oliva Ulenius. Det finns inget specifikt lag hon föredrar över ett annat, utan ser till den engelska ligans status och kvalitet. Från Damallsvenskan gick ett tiotal spelare till den engelska högsta och nästhögsta ligan inför årets säsong, något som tyder på att Sverige är ett bra skyltfönster för att ta steget dit.
Siktar mot damlandslaget
På grund av skadefrånvaron missade Olivia Ulenius kvalet till EM med det finländska U19-landslaget, där hon annars varit en given spelare. Juniorlandslaget förlorade kvalet och tog sig inte till sommarens EM, och Ulenius blir nu för gammal för att ingå i U19-klassen. Frågan kring huruvida hon borde få chansen i damlandslaget har varit på tapeten ett tag. Till Nyan berättar Olivia att kontakten med den finländska förbundskaptenen, Marko Saloranta, varit väldigt sporadisk.
– Inför EM förra året hade vi lite kontakt, då ringde han mig. Sedan var han på någon träning med Djurgården förra våren och då pratade vi lite, men mer kontakt än så har vi inte haft.

Saloranta sa till svenska Yle inför fjolårets Nations League-playoff att Ulenius varit nära en uttagning både till playoffet och till EM-truppen, men att han hellre såg henne ha en avgörande roll i U19-landslaget än en mindre roll i damlandslaget. Detta trots att U19-landslaget inte hade några tävlingsmatcher i oktober, när damernas Nations League-playoff mot Danmark spelades.
Nästa samling för Finlands damlandslag äger rum i oktober. Om det är med eller utan Olivia Ulenius får framtiden utvisa.
– Det beror väl på hur man presterar, men då har man någonting att sikta in sig på.
Den 13 juli var Olivia Ulenius och laget tillbaka i träning efter tre veckors ledighet. Arbetet med att vända den negativa trenden är i full gång och några nyförvärv har kommit in under sommarfönstret samtidigt som några lämnat. Bland annat har den finländska landslagsmålvakten Anna Koivunen nyligen lämnat för Charlton Athletic i England och ersatts av den svenska landslagsmeriterade målvakten Moa Öhman, som ansluter från Malmö FF.
Än är det tajt i bottenstriden och för Djurgården är det endast en poäng upp till säker mark. Nästa match i ligan spelas den första augusti mot IF Brommapojkarna. Inför återstarten spelade laget nyligen en träningsmatch mot IFK Lidingö som huserar i Sveriges division 1 (tredje divisionen i ligasystemet). Matchen slutade 8-1 till Djurgården och Olivia Ulenius stod för fyra av målen.
Olivia Ulenius
Född: 28 april 2007
Från: Mariehamn
Moderklubb: IFK Mariehamn
Tröjnummer: 7
Position: Offensiv mittfältare
Familj: Mamma, pappa, lillasyster Filippa 18 år
Intressen: fotboll och umgås med vänner
Favoritlag: FC Barcelona
Favoritspelare: Lionel Messi








