Uddamålsförlust och cuputtåg för ÅU
Åland United tog emot ligatvåan KuPS i kvartsfinalen av finska cupen på WHA på onsdagskvällen.
Åländska juniorer dominerade på hemmaplan – Melker toppar rankingen
Ålands Golfklubbs juniorer fortsätter att imponera på Dormy future tour. Under måndagens tävling på hemmaplan blev det flera topplaceringar och en total dominans i U18-klassen.
Ny rutt blev succé för Käringsundsloppet
Käringsundsloppet bjöd på lördagen på en heldag av cykling genom den åländska skärgården. Årets upplaga lockade 31 deltagare till start, och den stora nyheten var en omarbetad bana.
Violah Nambi lämnar ÅU
Violah Nambi lämnar efter ett och ett halvt år Åland United och fortsätter karriären hos Trabzonspor i Turkiet.
Nils Eriksson: ”I början njöt jag ganska mycket, sen blev det...
Det var under fredag eftermiddag som Nils Eriksson hade simmat klart den 40 kilometer långa sträckan mellan Grisslehamn i Sverige och Åland. På lördagen ringer Nya Åland upp Eriksson som berättar om sitt 17 timmar långa äventyr.
Lyckad säsongsavslutning för simmarna
I helgen avslutade de åländska simmarna säsongen 2025-2026 i Stockholm då de deltog i SPIF Summer cup. Där tog alla nio åländska simmare personliga rekord och några av dem reste hem med medaljer.
Snabbt och smidigt folkrace i lördagens värme
27 bilar, åtta från Sverige, kom till start när Ålands Motorklubb arrangerade säsongens andra folkracetävling på lördagen.









