tracking

Från Åland till Örnsköldsvik – Roger cyklar för hjärthälsan

För ålänningen Roger Nordlund är långfärdscykling mer än bara en fysisk utmaning det är också ett sätt att bearbeta livet efter att han fick beskedet att han behöver en pacemaker.

Nio medaljer för ÅSF i ungdoms-FM

Ålands simförening (ÅSF) tog sammanlagt nio medaljer, ett guld och två silver samt sex brons, vid ungdoms-FM i simning som avgjordes i Vasa under helgen.

Åländskt medaljregn i judo-NM

Totalt blev det fem åländska medaljer och Enzo Lagerström stod för tre av dem.

IFK kan förstärka anfallet när transferfönstret öppnar

Sommarens transferfönster öppnar i juli – och enligt uppgifter till Nya Åland tittar IFK Mariehamn på förstärkningar i anfallet.

IFK förlorade nystarten på WHA

FOTBOLL. Det var inte mycket som gick IFK:s väg i nystarten med nya huvudtränaren.

Nya Kungs-18 tar form på Gustav Vasas jaktmarker

I en vacker dalgång på Gustav Vasas gamla jaktmarker i Kastelholm växer Kungsbanans nya avslutningshål fram.

Åland United förlorade mot tabellettan HJK

Fredags hemmamatch på WHA slutade med förlust för Åland United.

Nu ska tidsspelet stävjas i Tipsligan

Nu ska man få bukt med onödigt tidsödande tillgrepp i Tipsligan – från och med lördagens omgång träder ett antal reviderade regler i kraft.