Roberth Björknesjö är ny huvudtränare i IFK Mariehamn

IFK Mariehamn har gjort klart med en ny huvudtränare.

IFK Mariehamn presenterar sin nya tränare på söndag

IFK Mariehamn har hittat en ny tränare för ligalaget. Tränaren presenteras på söndag vid en presskonferens.

Backyard-löparen Victor Börman redo att ”dygna”

Över 80 löpare ska springa så länge de orkar – och de som håller ut längst förväntas gå i mål mer än ett dygn senare.

Åländska duon ska försvara veteranguldet från VM i Rom

Åland har två guldkandidater på plats när veteran-VM i pingis drar i gång i Sydkorea i helgen – och det kan bli medaljer i flera klasser.

Adela Råtts i startelvan när Finland besegrade Brasilien

Åland United-försvararen Adela Råtts fanns med i startelvan och fick 73 minuter på planen när Finlands U23-damer slog Brasiliens U20-lag.

De blir sommarproffs i IFK Mariehamn

Otto Pajunen och Algot Fyrqvist, till vardags spelande i IFK:s akademilag, är årets sommarproffs i representationslaget.

Klart för basketplan i Miramarparken

Pumptrack-bana kan eventuellt börja byggas söder om Mariebad år 2027.

Torbjörn växte upp på skjutbanan – tog hem helgens nationella skeet

Åtta skyttar deltog när Ålands sportskytteförening anordnade tävlingar i nationell skeet på söndagen. Segern tog den yngsta deltagaren Torbjörn Lindroos hem.

Trio av grannländer gräver guld i USA

Favoritskapet i årets VM är inte alldeles lätt att placera ut – det enda säkra är väl att mikronationen Curacao får det tufft att gå hela vägen. Nyan sticker ändå ut hakan och hävdar att Spanien får lyfta årets buckla.