Val och valmetoder

DELA

Nya Åland ska investera i ny utrustning till sin personal och ledningen står nu i valet och kvalet vilken modell som är rätt. I skrivande stund väntar ledningen på prover för att hela personalstyrkan ska få utvärdera alternativen. Det känns skönt att jobba på en arbetsplats där personalinflytandet är seriöst.

Beskedet om det kommande valet kommenterade jag med följdfrågan om vilken valmetod som ska tillämpas? En röst per anställd? Eller kanske man kan få rösta på flera kandidater, så kallat acceptansval? Fördelen med det senare är att metoden stoppar polarisering, eftersom den med störst acceptans bland väljarna vinner. Sånt uppskattas av den politiska redaktören i denna polariserande tid.

Eller kanske vi kan ta modell av Irland och tillämpa ett proportionellt valsystem med enkel överförbar röst? Det innebär att man rangordnar kandidaterna i den ordning man föredrar dem, vilket leder till att få röster går till spillo.

Det är dock ett valsystem där det är sjukt komplicerat att räkna rösterna. Irland har haft valmetoden även under den tid den gjordes manuellt och då kunde räkningen ta flera dagar. Det är att vara en dedikerad demokratikämpe.

Vid sidan av valmetod borde redaktionen förstås ta principer för lobbying, valfinansiering och valkampanjer, men det kan hända att det är överkurs.

Du undrar vad vi ska välja? Ny modell för vår redaktionspenna! Årets viktigaste val!

Att välja rätt pennmodell är avgörande för en tidning. Fel val kan leda till allt från felcitat, missade scoop, långsam rapportering, förtalsstämningar och framför allt missnöjda journalister. Ledningen vill helst undvika allt det.

Med det sagt, valet är viktigt. Valmetoden blir därmed det viktigaste.

Jag sätter min röst på det irländska systemet. Varför? För det har alltid varit min dröm att få delta i ett val med en överförbar röst – ett val där ens röst påverkar maximalt mycket. Och ja, jag erkänner, för att det är ett sjukt nördigt sätt att räkna röster på.