DELA

Ge mig alla världens efterrätter

    Jag befinner mig just nu i Tyskland på resande fot och det bästa med att resa är att äta. Och med det menar jag mumsiga saker, bakverk och efterrätter. Alla länder har sina egna smaker och kulturella mumsigheter. Det första jag gör i ett nytt land är att gå till ett lokalt café och tryna på bakverken och gå till butikens godisavdelning. På restaurang försöker jag beställa landets ”nationalefterätt”.

    Det betyder att nu när jag är i Tyskland kommer jag beställa schwarzwaldkörsbärstårta, en chokladkaka som ska vara blötlagd med körsbärsbrandy.

    Men på jakt efter den perfekta tysklandskakan kommer här en lista på andra nationella efterrätter. Först ut de jag redan testat:

    Crème brûlée – Frankrike. Min mammas och min favoritefterätt. Kan vara det godaste som uppfunnits, vad klår vanilj och bränt socker? Krämigt och krispigt.

    Key Lime Pie – USA. Det är det första bakverket jag tänker på när jag tänker amerikanska efterrätter. Syrlig, söt med en smulig deg, perfekt!

    Baklava – Turkiet. Jag har inte varit i Turkiet, men jag har prövat baklava. Men den krispiga munsbiten (helst ska den ha pistasch) smakar antagligen bäst i sin hemmamiljö.

    Apfelstrudel – Österrike. En liten äppelkaka. Jag åt den en gång i Wien och var ganska oimponerad. Den smakade helt enkelt inte jättemycket.

    Kladdkaka – Sverige. Har fortfarande inte lyckats baka en kladdkaka som inte blivit en sockerkaka….

    Pavlova – Australien/Nya Zeeland. Tydligen nationalefterrätt i både Australien och Nya Zeeland. Maräng, grädde, färsk frukt, bär och ofta en fruktcurd också. Somrigt!

    Tiramisu – Italien. Kaffe, mascarpone och kaka. Också en efterrätt jag prövat men inte i sin hemmiljö. Man ska tydligen äta Pompis tiramisu (som finslipat receptet sedan 60-talet) om man är i Italien.

    Efterrätter som jag ännu har kvar att upptäcka:

    Mochi – Japan. En sorts sött risdegsknyte med fyllning. Är lite skeptisk till den, men allt ska testas en gång.

    Flan – Spanien. Låter lite liknande i smak som crème brûlée? Krämig och karamellig, äts tydligen ofta runt jul.

    Daan tat  – Kina. En typ av äggig paj. Pajskalet innehåller tydligen grisfett, inte smör, vilket gör den väldigt krispig.

    Banoffee pie – Storbritannien. Banan, karamell smak och vispad grädde. Intressant kombo…

    Mango sticky rice– Thailand. Ska påminna lite om pudding. Smakar kokos och kanel, ofta toppad med mynta, mums!

    Brigadeiro – Brasilien. En väldigt dekadent chokladtryffel.

    Tänk vad mycket gott det finns i världen! Tur att det alltid finns extra plats i efterrättsmagen.