DELA
Foto: Ralf Carlsson
<b>STORMENS ÖGA</b>. I stormens öga är det vindstilla, konstaterar lantrådet Katrin Sjögren som beskriver 2016 år som ett förskräckligt år globalt.

Varning för hårda vindar

    Meteorologiska institutet har uppgraderat sin varning för hård vind över Åland från ikväll vid 22-tiden.

    Man varnar nu för vindar som i byarna når 25 m/s.

    – Vi påminner allmänheten om att se till sina båtar (även vattenståndet är mycket högt), plocka undan lösa föremål och att under natten undvika att visats utomhus i onödan. Kör också försiktigt på vägarna då risken finns att dessa blockeras av nedfallna träd, skriver larmcentralen på sin hemsida.

    Vid akuta händelser kan man som vanligt ringa 112 för att få hjälp av berörda myndigheter men räddningsledningen uppmanar folk att inte ringa nödnumret i onödan, som till exempe för att efterhöra längden av eventuella strömavbrott.

    – Den typen av samtal belastar alarmcentralen på ett oönskat sätt.