DELA
Foto: Joakim Holmström
”Men varför skall man göra jämförelser av detta slag? Flyg och sjötransporter uppfyller olika behov. Om tiden är dyrbar och man ska långt, då tar man flyget. Om man har gott om tid och måste ha bilen med sig samt trivs i den miljö som Viking Line erbjuder, väljer man naturligtvis att åka till sjöss. Miljömässigt spelar det ingen större roll så länge som tidtabellerna är fastställda.”, skriver insändarskribenten.

Sverige avråder från alla utlandsresor

    Utrikesdepartementet i Sverige avråder från alla resor till utlandet från och med idag.
    Utrikesdepartementet avråder från alla resor till samtliga länder. Avrådan gäller från och med nu till och med den 14 april.

    – Nu är inte rätt tid att resa”, skriver utrikesminister Ann Linde i en kommentar.

    Beslutet om att avråda från resor till samtliga länder i världen togs i lördags kväll. I sin avrådan skriver UD:

    – Med anledning av den omfattande spridningen av det nya coronaviruset och den snabbt föränderliga och osäkra situationen som råder för resande avråder UD från icke nödvändiga resor till alla länder. I länder eller områden där UD sedan tidigare avråder från resor, gäller dessa beslut. Beslut om avrådan togs den 14 mars 2020. Avrådan gäller till och med den 14 april, varefter en ny bedömning kommer att göras.

    Viking Lines informationsdirektör Johanna Boijer-Svahnström säger att rederiet tills vidare inte har några kommentarer, men att de återkommer när de vet mer.