DELA
Foto: Fredrik Törnroos

Storstöld hos SALT

    Hantverksbutiken SALT i Sjökvarteret drabbades av inbrott i helgen.

    Många silverföremål tillverkade på Åland stals.
    Detta var ett av tre inbrott som inträffade i veckoslutet. Så här skriver polisen:

    ”Under måndagsmorgonen den 15 juni har till Ålands polismyndighet anmälts om tre inbrott på olika platser i landskapet. Samtliga inbrott misstänks ha inträffat under senaste veckoslutet.

    Till en hantverksbutik i centrala Mariehamn har gärningsperson, alternativt -personer, brytit sig in och därifrån tillgripit en större mängd värdeegendom.

    Från en receptionsbyggnad vid en motions- och idrottsanläggning i Eckerö Kyrkoby har ett inbrott förövats genom att en dörr brutits upp och det från lokalen tillgripits en mindre mängd egendom.

    Ett serveringsställe i centrala Mariehamn har till följd av inbrott blivit av med elektronisk apparatur och värdeegendom.

    Polisen genomför under förmiddagen platsundersökningar. Ärendena utreds så som stölder. I samtliga fall är det personal som meddelat polisen om de inträffade brotten. Polisen har i nuläget ingen kännedom om gärningspersoner. I nuläget kan polisen varken bekräfta eller dementera möjliga samband mellan händelserna.”

    Nya Åland återkommer med mer information.