DELA

Restaurering tema på Pellas-årsmöte

Skeppargården Pellas r.f. höll i söndags årsmöte i gårdens ladugård. Det stora diskussionsämnet var förstås restaureringen av gården.
– Planen att restaurera gården är förstås vår största fråga inför framtiden, säger föreningens ordförande Folke Engblom som omvaldes vid mötet. Han tillägger att föreningen har planer på att sätta upp teater i skeppargården Pellas ladugård, förhoppningsvis blir det två föreställningar under året.
– Sedan kommer vi att delta i Skördefesten och då hoppas vi att vi skall ha kommit så långt med restaureringen att vi kan låta besökare gå in i huvudbyggnaden och se hur arbetet framskrider, säger Engblom.
Under sommaren kommer föreningen att anställa en person vars uppgift dels kommer att vara att restaurera skadade föremål och dels att informera besökare om gården.
Alpo Mikkola valdes in som ny medlem i föreningens styrelse. Övriga i styrelsen omvaldes. (ml)