DELA
Foto: Jonas EdsvikFLER VILL TILL KYRKAN Inträdena i kyrkan ökar. Många gillar kyrkan roll som hjälpare och försvarare av de som har det sämst ställt. 73 procent av befolkningen i Finlnad är med i kyrkan i dag.

Öppnar kyrkan för samkönad vigsel

Kyrkorådet i Mariehamn välkomnar samkönade par att viga sig i alla av församlingens kyrkorum, det slog man fast när man i går kväll behandlade frågan om hur församlingens kyrkorum ska användas vid eventuella vigslar av samkönade par.

Samtidigt menar de att en person med vigselrätt, inte en präst, ska förrätta den juridiska delen av äktenskapet. En präst kan sedan hålla gudstjänstdelen av vigseln och välsigna paret.

Kyrkorådet konstaterar också att dess enhälliga åsikt är att samkönade par borde få rätt till kyrklig vigsel.

Läs mer:
I dag ingår de äktenskap

Varannan finlandssvensk präst vill se könsneutral kyrkolag