DELA
Foto: Stefan Öhberg

IFK permitterar och osäkert kring Alandia Cup

Idag 23 mars permitterar IFK Mariehamn föreningens två heltidsanställda tränare tillsvidare samt ser över situationen med den tredje heltidsanställda tränaren som är visstidsanställ. Föreningschefen arbetar tillsvidare normalt med att säkra föreningens framtida verksamhet men kommer vid behov att ta ut semester.

Samtidigt är Ålands största årligen återkommande idrottsevenemang Alandia Cup i farozonen.

Ungdomsturneringen som årligen tar närmare 4 000 personer till Åland är tänkt att genomföras den 14 till 18 juni. I nuläget arbetar IFK Mariehamn med tre möjliga scenarier: Alandia Cup genomförs enligt plan, cupen flyttas till augusti eller cupen ställs in helt.

Detta skriver IFK Mariehamn Fotboll i ett pressmeddelande. Läs mer i morgondagens Nya Åland!