Ny specialmedarbetare: Heidi Eriksson efterträder Alexandra Gäddnäs

DELA

Heidi Eriksson har utsetts till ny specialmedarbetare i Europaparlamentariker Anna-Maja Henrikssons stab.

”Jag har fyra specialmedarbetare varav Åland har en enligt överenskommelse mellan SFP och våra åländska samarbetspartier. Heidi Eriksson kommer nu in på den positionen i mitt team och blir en viktig kontakt till Åland. Eriksson efterträder Alexandra Gäddnäs”, kommenterar Europaparlamentariker Anna-Maja Henriksson, i ett utskick.

Totalt 17 personer sökte tjänsten som specialmedarbetare, där nu Heidi Eriksson har utsetts till tjänsten. Eriksson har innan detta jobbat inom det kommunala på Åland och vid landskapet, med det senaste uppdraget som biträdande kommundirektör vid Jomala kommun.

”Jag är superpeppad på att komma till Bryssel för att följa med stora frågor som påverkar både Åland och Finland”, säger Eriksson i utskicket.

Eriksson tillträder tjänsten i mitten av oktober.

”Samarbetet med SFP lever och levererar, för fjärde mandatperioden i rad. Vi tror att Eriksson har goda förutsättningar att bevaka Ålands intressen i Europaparlamentet som en del av teamet”, kommenterar Wille Valve, medlem i rekryteringsgruppen, i utskicket.