DELA
Foto: Sverker Skogberg

Ålandsvänner firade jubileum

Nästan 60 personer samlades när föreningen Ålands Vänner i Helsingfors firade 70-års jubileum med middag söndagen den 26 mars.
Ålands Vänner i Helsingfors är en opolitisk intresseförening som samlar personer med Ålandsanknytning i Helsingfors. I år har det gått 70 år sedan föreningen grundades den 21 februari 1947.

Det rapporterar Lena von Knorring, kontorschef vid Ålandskontoret i Helsingfors.

Syftet med föreningen har sedan starten varit att samla Ålandsvänner i Helsingfors med omnejd kring åländska hembygdsintressen. Man vill också värna om en närmare kontakt mellan Åland och föreningens medlemmar.

Föreningens ordförande Sverker Skogberg höll ett välkomsttal. Under jubileumsmiddagen gav Kristina Palmgren som länge varit aktiv i föreningens styrelse historiska tillbakablickar allt sedan föreningens grundande.

Kvällens huvudtalare , författaren och journalisten Staffan Bruun, som också är sommarålänning, bidrog till feststämningen med sina berättelser. Det bjöds därtill på mat och lotteri i glada vänners lag.