tracking

ÅHS och Enjoy Åland har ingått avtal – Fortsatt lång väntan...

I och med att Enjoy Åland nu kommer behöva inleda en rekryteringsprocess, förväntar sig Johannes Andersson att behöva vänta till februari nästa år innan de får någon hjälp.

En får gå efter samarbetsförhandlingar

Landskapet har nu avslutat samarbetsförhandlingarna kring elavdelningen vid verkstads- och lagerenheten. Förhandlingarna inleddes på grund av en minskad arbetsmängd.

Villkorligt för tobakssmuggling

Skadeståndet som de två svarande ska betala tullen motsvarar accisen på cigaretterna, drygt 66 000 euro.

Ryska konsuln på väg att lämna – ny kan presenteras i december

Den ryska konsuln Alexandr Rogovs tjänstgöringstid är på väg att ta slut. En ny konsul kan presenteras i december.

Man skickade hundratals sms per månad – döms

190 textmeddelanden under en och samma dag.

Brand utbröt i sopcontainer

På måndagsmorgonen utbröt en mindre brand i en sopcontainer på Vikingagränd i Mariehamn.

Så här aktiva är lagtingets ledamöter

Obunden samlings Stellan Egeland har högst närvaro i lagtinget, Liberalerna har gjort flest anföranden och Alfons Röblom (HI) har lämnat in flest motioner och skriftliga frågor. Nya Åland har sammanställt lagtingsledamöternas och -gruppernas arbete i plenum under mandatperiodens tre första lagtingsår.

Viking Line tror inte att reklamförbud ger önskad effekt

Kryssningsreklam ska förbjudas i Stockholm och Helsingfors.

IL: 19 passagerare fastnade på Finnlines-färja

Fel på en dörr gjorde att passagerarna missade fartygsbyte i Långnäs.