Viking Line säkrade bränslepriserna: ”Stabilt men utmanande första kvartal”
Viking Line inleder året med en förlust före skatt på -19,5 miljoner (-22) och ett omsättningstapp på 2,7 miljoner efter dockningen av Viking Grace. Rederiet betecknar resultatet för det första kvartalet som stabilt i en orolig omvärld. -Utmanande, med en ovanligt sträng isvinter, kommenterar vd Marcus Risberg.
Invånare besvärar sig om Kumlingedirektör
Det är lite trist att det börjar på det här sättet, han skulle förtjäna en bättre start, säger Gun-Mari Lindholm, styrelseordförande i kommunen.
Tysk student dokumenterar självstyret
Heermanns tid på Åland kommer att resultera i en kortdokumentär.
Lägenhet totalförstörd efter brand – en person till sjukhus
Lägenhetsbranden på Måsvägen började i köket, men hur vet man inte ännu. Det konstaterar räddningsedare Karl Nordlund vid 19-tiden på måndagskvällen när läget är under kontroll.
Byggnadsbrand på Måsvägen släckt – man kontrollerar för spridning
Klockan 17.56 inkom larm om byggnadsbrand på Måsvägen. Branden är nu släckt och man kontrollerar byggnaden då det finns risk för spridning i konstruktionen.
Ålandsfödda invånare minskade förra året
Utanför Mariehamn ökade Prästgården och Sviby i Jomala med ett tjugotal invånare. Degerby i Föglö ökade med 16, Rangsby i Saltvik med 14 och Skinnarböle i Geta med 12 personer.
Jeanette Pajunen söker näringsrätt för konsultbolag
Jeanette Pajunen, som i höstas sade upp sig från tjänsten som direktör för ÅHS, ansöker om permanent näringsrätt för ett konsultbolag.
Allvarlig olycka på Torget – barn föll från rutschkana
Ett barn skadade sig när hen föll från klättertornet eller rutschkanan på Torget i fredags.








