Stadsstyrelsen behandlar juristfakturor på nästa möte
Stadsstyrelsen är överens om att det finns ett behov av åtgärder kring den tidigare stadsdirektören Arne Selanders juristfakturor, som hittills bekostats av staden.
Finland tar steg för att börsnotera Veikkaus
I och med den nya penningspelslagen i Finland, som börjar gälla under 2027, byts dagens system med spelmonopol ut mot ett licenssystem.
Emma Dahlén utsågs till tf stadsdirektör
Stadsstyrelsen har utsett stadens kanslichef Emma Dahlén till tillförordnad stadsdirektör fram till juni i år.
Ålands radio: Ytterligare en misstänkt i frysboxfallet
Ytterligare en man är nu misstänkt i det uppmärksammade fall där två kroppar hittades i en frysbox förra året.
Finnlines beslut: Nobbar Mariehamn i sommar
Finnlines satsar allt på Långnäs i sommar och ställer in planerna på en tillfällig kortrutt Kapellskär-Mariehamn.
Justitieombudsman kritiserar KST
KST borde ha varit i kontakt med svenska myndigheter tidigare om de åländska klienter som är placerade i Sverige.
Tonåringar åtalade för anlagda bränder
Åklagaren yrkar på villkorligt fängelse i fem månader för dem båda.
Förslaget: bygg ut och renovera sjukhus på befintlig plats
Fastighetsverket rekommenderar nu att man bör fokusera på en kombination av nybygge och renovering av befintliga fastigheter på nuvarande sjukhusområde. Utvecklingen skulle ske norrut från det nuvarande sjukhuset.
ÅTH inför odlarportal – odlingskedjan ska bli mer digital
Den åländska odlingskedjan ska bli mer digital.










