ÅHS håller pressträff i dag
Ledningen meddelar att en pressträff för aktuella ärenden kommer hållas i dag klockan 16.15.
ÅHS lämnar nytt budgetförslag – får 2,5 miljoner mer
Ålands hälso- och sjukvård, ÅHS, lämnar in ett nytt budgetförslag för 2027 på 115,3 miljoner euro. Förslaget ligger 2,5 miljoner över den budgetram som landskapet tidigare föreslagit och som ÅHS valde att återremittera.
PÅ: Drönare och hundpeng skulle hjälpa vargjakten
Drönare, ersättning för en eventuellt skadad jakthund, digitalt mörkersikte eller termiskt sikte – fyra åtgärder som Pro Åland anser behövs för att jakten på varg på Åland ska bli mer effektiv.
”Oövertänkt och omänskligt”
Cancerföreningen kräver att förslaget att halvera och flytta på den palliativa avdelningen omedelbart dras tillbaka.
Alandia Forel släpper ut orenat vatten
Den landbaserade fiskodlingen Alandia Forel i Eckerö har släppt ut orenat vatten med otillåtna halter av fosfor i skogen. Utsläppet har gjort en privat brunn otjänlig och rinner till sist rakt ut i havet.
Alandia Forel: Vi trodde vattnet blev kvar på tomten
Alandia Forels vd Cecilia Jansson medger att företaget släppt ut orenat processvatten på Mikael Löfströms mark. – Vi tycker att det är oerhört beklagligt och ser givetvis allvarligt på det. Vi har försökt agera direkt på det när vi fick reda på det hela, säger hon till Nyan.
Åtal väcks mot tidigare ÅMI rektor
Riksåklagaren väcker åtal mot Ålands musikinstituts tidigare rektor Björn Blomqvist för brott mot tjänsteplikt.
ÅFD river upp detaljplan i Järsö
Ålands förvaltningsdomstol river upp Lemlands kommunfullmäktiges beslut om en detaljplan för ett område på Järsö.
Fiberkabel ska dras över Åland
En ny fiberkabel ska binda samman internet i Sverige och Finland och den ska dras över Åland. Nu ska lagtinget ta ställning till rätten att dra kabeln genom allmänna vatten på Åland.








