Sottunga kommun hävdar naturskydd mot kortrutterna
"Vi tycker inte att det finns någon mening med den nya trafiken. Det finns redan farleder till Sottunga".
Snart går tiden ut för att söka pengar för högkostnadsskydd
Knappa två veckor har man på sig att söka tillbaka pengar man lagt ut för sjukhusbesök, om man omfattas av högkostnadsskyddet.
Pengar och vård är det mest avgörande
Den offentliga ekonomin och sjukvården är de mest avgörande frågorna för deltagarna i Åland Gallup.
Viking Line säkrade bränslepriserna: ”Stabilt men utmanande första kvartal”
Viking Line inleder året med en förlust före skatt på -19,5 miljoner (-22) och ett omsättningstapp på 2,7 miljoner efter dockningen av Viking Grace.
Rederiet betecknar resultatet för det första kvartalet som stabilt i en orolig omvärld.
-Utmanande, med en ovanligt sträng isvinter, kommenterar vd Marcus Risberg.
Invånare besvärar sig om Kumlingedirektör
Det är lite trist att det börjar på det här sättet, han skulle förtjäna en bättre start, säger Gun-Mari Lindholm, styrelseordförande i kommunen.
Tysk student dokumenterar självstyret
Heermanns tid på Åland kommer att resultera i en kortdokumentär.
Lägenhet totalförstörd efter brand – en person till sjukhus
Lägenhetsbranden på Måsvägen började i köket, men hur vet man inte ännu. Det konstaterar räddningsedare Karl Nordlund vid 19-tiden på måndagskvällen när läget är under kontroll.








