Vi har förtydligat hur vi behandlar personuppgifter och cookies.

  

Nyheter

Gotlandsbolaget sålde fartyg– blev del av rysk skuggflotta

Ett fartyg som nyligen var i Gotlandsbolagets ägo ingår i dag i den ryska skuggflottan.Rederiet överväger nu att undersöka om säljklausulen följts.

Lördagstrafiken återvänder i stan

– Vi har i dag tagit beslut om att införa helgtrafik i tätorten, så det blir busstrafik även på lördagar, säger Camilla Gunell.

Larm om möjlig garagebrand i centrum – var rykande kontakt

Vid 25 över 2 inkom larm om en möjlig garagebrand på Klockargränd i Mariehamn.

Ålcom öppnar butik i Maxinge

Flyttar från Storagatan till köpcentret i vår.

Rederiet: Svenskarnas reslust ökar

Det svenska rederiet Stena Line tror på ökad svensk reslust nästa år. Man pekar på större ekonomiska marginaler hos hushållen, i kombination med politiska reformer som främjar konsumtion och rörlighet. Det märks redan på bokningsläget, meddelar Stena Line.

Ministern: Axferries är ingen upphandlande enhet

Marcus Måtar håller inte med i bedömningen

Planerna för Föglö Hastersboda: Hamnbyggenas hamnbygge

Vad betyder det att bygga en ny hamn på östra Föglö? Det finns ju inte ens väg dit? Nyan träffar bro- och hamningenjören Anders Sundblom och ber honom berätta om detta hamnbyggenas hamnbygge.

Kumlingedirektör motsäger styrelseordförandens uppgifter

Kumlinges kommundirektör dementerar i ett sent mejl styrelseordföranden Gun-Mari Lindholms uppgifter till åländska medier.

Två bilar i krock på Godbyvägen

Två personer förda till sjukhus.

Regeringen öppnar för extern granskning av ÅHS

Landskapsregeringen öppnar för en extern granskning av ÅHS. Det framkommer av regeringens svar på oppositionens skriftliga spörsmål.