30 år av radio firas med heldag på torget

DELA

Idag, fredagen den 1 maj, firar Ålands Radio 30 år som självständigt public service-bolag. Det firar man med en festival på Torget i Mariehamn.
– 30 år är en ordentlig ålder, vi ville göra något som alla kan ta del av, säger Heidi Grandell-Sonck på plats i solskenet.

Chefredaktör Heidi Grandell-Sonck och vd Fredrik Sonck har haft en tidig morgon på fredagen.

– Jag har varit på plats sedan fem och teknikerna sedan fyra, säger Fredrik Sonck vid tio-tiden på Torget.

På plats finns ett tält för direktsändning och kablar dragna hit och dit. Festivalen är uppbyggd som en vanlig radiodag och pågår från klockan 7 till 17. Merparten av all musik som spelas under dagen framförs live av de medverkande artisterna. Idén för en festival slängdes fram på ett personalmöte och det har nu blivit verklighet. På scenen står några unga talanger och rockar i solskenet, spontana applåder och hejarop hörs från åskådarna.

– Vi ville ha åländska artister, säger Heidi Grandell-Sonck.

Att ha en festival passar en 30-åring konstaterar duon.

– 30 år är ingen ålder ännu, säger Fredrik med ett skratt.

– Både vi och Nya Åland är ännu ungdomar.

Vad kännetecknar Ålands Radio?

– Vår stabila samhällsbevakning och enande kraft, säger Grandell-Sonck och ger Firarmix som exempel på enande inslag:

– Det är inte bara äldre som ringer in, det är 20-30-åringar också som hör av sig.

Och Ålands Radio om 30 år?

– Vi tror och hoppas att Åland fortsätter vara det starka mediesamhället som det är idag, sen vet vi inte vilken form folk vill ha sin media, säger Grandell-Sonck.

– Så länge Åland lever, så lever vi, avslutar Fredrik Sonck på en hoppfull not samtidigt som ett nytt band drar igång på scenen.